Nervolek
1 tabl. powl. zawiera 150 mg etanolowego wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Nervolek | 30 szt., tabl. powl. |
Valeriana officinalis |
2019-04-05 |
Działanie
Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Korzeń kozłka lekarskiego w postaci wyciągu alkoholowo-wodnego ułatwia zasypianie i korzystnie wpływa na jakość snu oraz wykazuje działanie uspokajające. Za efekt kliniczny może odpowiadać kilka mechanizmów działania: związany z poszczególnymi składnikami korzenia kozłka lekarskiego (seskwiterpenoidy, lignany, flawonoidy), interakcje z układem GABA-ergicznym, aktywacją receptora adenozyny A1 i wiązaniem z receptorem 5-HT1A.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli, młodzież, dzieci powyżej 12. rż.: 2-3 tabl. 3 razy na dobę. W przypadku trudności z zasypianiem należy przyjmować 2-3 tabl. na 0,5 h przed snem. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 12 tabl. na dobę. W celu uzyskania najlepszych wyników leczenia zaleca się terapię przez 2-4 tyg.
Wskazania
Preparat stosowany tradycyjnie w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego oraz w zaburzeniach snu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12. rż.
Niepożądane działanie
Lek jest na ogół dobrze tolerowany. Niekiedy po zastosowaniu preparatów kozłka lekarskiego mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, bóle brzucha).
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.
Uwagi
Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń po zażyciu preparatu.
Interakcje
Brak dostatecznych danych dotyczących interakcji farmakologicznych z innymi preparatami. Nie odnotowano klinicznie istotnych interakcji z innymi preparatami metabolizowanymi przez CYP2D6, CYP3A4/5, CYP1A2 i CYP2E1. Jednoczesne stosowanie syntetycznych leków uspokajających wymaga diagnozy medycznej i kontroli.
Preparat zawiera substancję: Valeriana officinalis

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."