Neosynephrin-POS® 10%

1 ml roztworu zawiera 100 mg chlorowodorku fenylefryny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neosynephrin-POS® 10% but. 10 ml, krople do oczu, roztw.

Phenylephrine hydrochloride

31.2 zł 2019-04-05

Działanie

Lek α-sympatykomimetyczny do stosowania miejscowego. Chlorowodorek fenylefryny podany do worka spojówkowego w postaci 10% roztworu działa na mięśnie oka. Efektem tego działania jest rozszerzenie źrenicy, obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz porażenie akomodacji oka. Rozszerzenie źrenicy utrzymuje się ok. 5 h. Nabłonek rogówki odgrywa istotną rolę w przenikaniu chlorowodorku fenylefryny, jak również bierze udział w procesach metabolicznych. Metabolizm fenylefryny zachodzi częściowo już w rogówce. Lek szybko opuszcza przednią komorę oka. Fenylefryna jest substratem dla monoaminoksydazy (MAO), enzymu występującego w nabłonku rogówki; nie jest wyjaśnione czy MAO odpowiedzialna jest za biotransformację fenylefryny. Chlorowodorek fenylefryny po podaniu miejscowym w znacznym stopniu przenika do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 1-2 razy na dobę. Podawanie przez okres dłuższy niż 5 dni może odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Wskazania

Uzyskanie krótkotrwałego rozszerzenia źrenicy w celu wykonania badania dna oka, szczególnie obwodowej jego części oraz po operacjach okulistycznych. Zapobieganie i zrywanie tylnych zrostów tęczówki przy zapaleniach jagodówki. Podanie w celu zdiagnozowania zapalenia spojówki i występującego równocześnie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fenylefrynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Suche zapalenie błon śluzowych nosa. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z jaskrą (rozszerzenie źrenicy może być szkodliwe, szczególnie przy jaskrze z wąskim kątem przesączania), również w przypadku nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca, ciężkich zmian chorobowych serca i naczyń. Ze względu na ryzyko przedostania się leku do układu krążenia, preparat należy stosować bardzo ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i innymi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, tętniakiem, zaawansowanym stwardnieniem tętnic, nadczynnością tarczycy, u pacjentów w podeszłym wieku, małych dzieci i niemowląt. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem. Substancja zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: przekrwienie i piekący ból oczu. Rzadko może wystąpić utrzymujące się przez kilka godzin zaburzenie ostrości widzenia połączone z zamazanym obrazem (w pojedynczych przypadkach może wystąpić amplituda akomodacji do 3 dioptrii). Rzadko może wystąpić podwyższenie ciśnienia krwi. W pojedynczych przypadkach stwierdzono podwyższenie ciśnienia krwi połączone z kołataniem serca, częstoskurczem i silnymi bólami głowy. Objawy te występowały przede wszystkim pacjentów z przekrwieniem i krwawieniem spojówek oraz uszkodzeniami nabłonka gałki ocznej. Długotrwałe stosowanie może powodować zaczerwienienie i obrzęk oka, a u starszych pacjentów występowanie działania przeciwnego, polegającego na zwężeniu źrenicy. W pojedynczych przypadkach, długotrwałe stosowanie może wywołać zrogowacenie spojówki z zamknięciem punkcików łzowych i łzotokiem. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może wywoływać podrażnienie oczu. Preparat może zwężać kąt tęczówkowo-rogówkowy i prowadzić do napadu jaskry. Przy stwierdzonej wcześniej jaskrze należy zastosować dodatkowo leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe (np. pilokarpinę). Dzieci i młodzież - częstość nieznana: obrzęk płuc.

Ciąża i laktacja

Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Uwagi

Preparat upośledza zdolność widzenia na kilka godzin. W tym czasie nie można prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Fenylefryna nasila działanie sercowo-naczyniowe podanych jednocześnie inhibitorów MAO, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, insuliny, atropiny, propranololu. W przypadku leczenia nadciśnienia guanetydyną i rezerpiną może nastąpić znaczne podwyższenie ciśnienia krwi.

Cena

Neosynephrin-POS® 10%, cena 100% 31.2 zł

Preparat zawiera substancję: Phenylephrine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."