Neospasmina®

100 g preparatu zawiera: 18 g wyciągu płynnego złożonego z owoców głogu oraz korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neospasmina® but. 150 g, syrop

Crataegus sp.,

Valeriana officinalis

10.65 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat roślinny tradycyjnie stosowany w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Preparat wykazuje łagodne działanie uspokajające oraz ułatwiające zasypianie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: pomocniczo w leczeniu zaburzeń nerwowych (np. łagodne stany napięcia i uczucia niepokoju): dawka jednorazowa 10 ml (co odpowiada 12,5 g) syropu stosować 2-3 razy na dobę; pomocniczo w leczeniu trudności z zasypianiem: dawka jednorazowa 15 ml (co odpowiada 18,8 g) syropu 0,5-1 h przed snem. Maks. dawka dobowa: 4 jednorazowe dawki (40 ml). Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: stosowanie nie jest zalecane. Jeśli objawy się utrzymują, należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Preparat stosowany pomocniczo w leczeniu zaburzeń nerwowych (takich jak: łagodne stany napięcia nerwowego i uczucia niepokoju) oraz w przypadku trudności z zasypianiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane. U dzieci 6-12 lat i młodzieży, preparat należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza. Preparat zawiera do10% (V/V) etanolu tzn. do 790 mg etanolu na dawkę (10 ml syropu), co jest równoważne 20 ml piwa, 8,4 ml wina na dawkę syropu. Ze względu na zawartość alkoholu należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka (pacjenci z chorobami wątroby lub z padaczką). Preparat szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Nie stosować u pacjentów z uszkodzeniem mózgu i chorobami psychicznymi. 15 ml syropu zawiera 9,9 g sacharozy, nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, skurcze brzucha).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Po zastosowaniu preparatu, nie powinno się prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Preparat zawiera do 10% (V/V) etanolu. Dawka jednorazowa 10 ml zawiera 790 mg alkoholu.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z syntetycznymi środkami uspakajającymi nie jest zalecane.

Cena

Neospasmina®, cena 100% 10.65 zł

Preparat zawiera substancję: Crataegus sp., Valeriana officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."