Neomycinum TZF

1 g zawiesiny zawiera 11,72 mg neomycyny w postaci siarczanu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neomycinum TZF 32 g, aerozol na skórę, zaw.

Neomycin sulphate

27.31 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego w postaci preparatu do miejscowego stosowania. Działa bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Mechanizm działania polega zahamowaniu inicjacji syntezy białek komórki bakteryjnych poprzez wiązanie się z podjednostką rybosomy 30S bakterii. Preparat stosowany na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę: 2-3 razy na dobę, w równych odstępach czasu, spryskuje się (w ciągu 1-3 sekund) miejsca zmienione chorobowo, trzymając pojemnik pionowo w odległości około 15-20 cm. Po każdym nałożeniu preparatu, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.

Wskazania

Ropne choroby skóry, zwłaszcza wywołane przez gronkowce (np. czyraczność, liszajec zakaźny), ropne powikłania alergicznych chorób skóry (w połączeniu z kortykosteroidami), zakażone niewielkie oparzenia i odmrożenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na neomycynę lub pozostałe składniki preparatu. Nie stosować na uszkodzone i duże powierzchnie skóry, sączące zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowate. Nie stosować łącznie z innymi lekami ototoksycznymi i nefrotoksycznymi.

Środki ostrożności

Chronić oczy przed działaniem aerozolu. Nie wdychać rozpylonej substancji. Unikać kontaktu preparatu z błonami śluzowymi. Jeśli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry - lek należy odstawić. Nie bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono preparat i nie stosować preparatu pod opatrunkami okluzyjnymi (stosowanie takiego opatrunku zwiększa przenikanie preparatu przez skórę do krwi). Nie należy stosować na rozległe powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej z uwagi na możliwość wchłonięcia leku do krwi i wystąpienia reakcji niepożądanych (np. ototoksyczność, nefrotoksyczność) charakterystycznych dla ogólnoustrojowego działania leku). W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych lek należy natychmiast odstawić. Długotrwałe stosowanie preparatu może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę. W przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie niewrażliwe na neomycynę lub grzyby, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci, w przypadku konieczności zastosowania preparatu u dzieci zachować szczególną ostrożność.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: alergia kontaktowa (zwłaszcza przy stosowaniu długotrwałym), podrażnienie skóry w miejscu aplikacji (swędzenie, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk), nefrotoksyczność, ototoksyczność (przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej - wchłanianie do krwi i ogólnoustrojowe działanie neomycyny).

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia preparat można stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu lub karmionego dziecka. W przypadku konieczności zastosowania preparatu w tym okresie, należy unikać stosowania na duże powierzchnie ciała, w dużych dawkach i przez dłuższy czas.

Interakcje

Stosowany długotrwale jednocześnie z lekami działającymi nefro- i ototoksycznie (np. gentamycyna, kwas etakrynowy, kolistyna) może nasilać toksyczność neomycyny. Jednoczesne miejscowe stosowanie dwóch lub więcej preparatów może wpływać na stężenie substancji w miejscu aplikacji lub powodować zaczerwienienie skóry.

Cena

Neomycinum TZF, cena 100% 27.31 zł

Preparat zawiera substancję: Neomycin sulphate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."