Neomycinum Jelfa

1 g maści do oczu zawiera 5 mg siarczanu neomycyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neomycinum Jelfa tuba 3 g, maść do oczu

Neomycin sulphate

30.64 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu do miejscowego stosowania. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje Gram-ujemne (w tym Escherichia coli, pałeczki z rodzaju Proteus i Salmonella) oraz na gronkowce. Hamuje biosyntezę białek i kwasów nukleinowych oraz wtórnie zaburza informację genetyczną w komórkach bakterii. Po miejscowym stosowaniu do oka neomycyna może ulec absorpcji do układu krążenia tylko w przypadku uszkodzenia tkanek.

Dawkowanie

Niewielką ilość maści wprowadza się 3-5 razy na dobę z tuby do worka spojówkowego lub na brzegi powiek. Nie stosować dłużej niż 10 dni.

Wskazania

Ostre i przewlekłe zapalenie spojówek, owrzodzenie rogówki, zapalenie brzegów powiek.

Przeciwwskazania

Nie stosować u pacjentów, u których po zastosowaniu neomycyny lub innych antybiotyków aminoglikozydowych wystąpiły kiedykolwiek objawy uczuleniowe w postaci świądu, wysypki, przekrwienia, obrzęku lub innych oznak podrażnienia w okolicy oka w wyniku stosowania preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów nadwrażliwych na antybiotyki aminoglikozydowe. Nadwrażliwość na neomycynę może objawiać się spowolnieniem gojenia się ran np. rogówki. Przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia objawów podrażnienia i nadwrażliwości. Preparatu nie stosować długotrwale, ze względu na możliwość namnażania się opornych szczepów bakterii. Nie należy dotykać końcówką tuby do oka, powieki ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości tuby.

Niepożądane działanie

Przemijające pieczenie w okolicy oka, łzawienie, przekrwienie spojówek oraz przemijające zaburzenia widzenia, ustępujące kilka minut po zastosowaniu preparatu.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie wiadomo, czy miejscowo stosowana neomycyna przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.

Uwagi

Brak danych dotyczących wpływu neomycyny na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po podaniu maści do oka może nastąpić chwilowe zaburzenie widzenia, ustępujące w ciągu kilku minut.

Interakcje

Nie stosować z innymi preparatami stosowanymi miejscowo do oka.

Cena

Neomycinum Jelfa, cena 100% 30.64 zł

Preparat zawiera substancję: Neomycin sulphate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."