Neiraxin B

1 ml roztw. do wstrzyk. zawiera 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 0,5 mg cyjanokobalaminy (witamina B12), 10 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy, sód, potas.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neiraxin B 5 amp. 2 ml, roztw. do wstrz.

Cyanocobalamin,

Lidocaine hydrochloride,

Pyridoxine hydrochloride,

Thiamine hydrochloride

16.0 zł 2019-04-05

Działanie

Zespół witamin z grupy B z dodatkiem lidokainy. Neurotropowe witaminy z grupy B stosowane są w leczeniu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych nerwów i aparatu ruchowego. Witamina B1 jest witaminą o działaniu hamującym zapalenie nerwów. Jej fosforylowana pochodna, pirofosforan tiaminy (TPP), jako kofaktor karboksylazy reguluje przemianę węglowodanów i jest stosowana w przypadku kwasicy metabolicznej. Witamina B6 reguluje przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów. Witamina B12 jest potrzebna w metabolizmie komórkowym, podczas rozwoju erytrocytów i czynności systemu nerwowego. Witamina B12 jest katalizatorem syntezy kwasów nukleinowych, a tym samym budowy nowych jąder komórkowych. Chlorowodorek lidokainy jest dodany w celu złagodzenia bólu po podaniu leku.

Dawkowanie

Domięśniowo (głęboko). Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. W przypadku, gdy występują ciężkie i dotkliwe objawy, zwykle podaje się jedno wstrzyknięcie (2 ml) raz na dobę, w celu uzyskania wysokiego stężenia substancji czynnych we krwi. Gdy przeminie faza ostra a także w przypadku lżejszych objawów podaje się jedno wstrzyknięcie 2 lub 3 razy w tyg. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u osób w podeszłym wieku. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Leczenie hematologicznych i neurologicznych objawów, wynikających z przewlekłego niedoboru witamin B1, B6 i B12 u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparat nie powinien być stosowany w przypadku ciężkich zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu i w ostrej niewydolności serca. Ze względu na zawartość alkoholu benzylowego, preparatu nie wolno podawać noworodkom, a szczególnie wcześniakom. Leku nie wolno stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Środki ostrożności

Dobowa dawka alkoholu benzylowego nie może przekroczyć 90 mg: u dzieci poniżej 3 lat może rozwinąć się zatrucie oraz reakcja anafilaktoidalna. Roztwór do wstrzykiwań powinien być podawany tylko domięśniowo (i.m.), nie dożylnie (i.v.), w celu uniknięcia działań niepożądanych ze strony układu krążenia. W sytuacji przypadkowego podania dożylnego, należy monitorować aktywność serca pacjenta (EKG) lub hospitalizować pacjenta, w zależności od ciężkości występujących objawów ze strony układu krążenia (arytmia, bradykardia).  

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje nadwrażliwości (np. wysypka skórna, zatrzymanie oddechu, wstrząs, obrzęk naczynioruchowy). Bardzo rzadko: tachykardia, nasilone pocenie się, trądzik, reakcje skórne ze świądem i pokrzywką. Częstość nieznana: zawroty głowy, zaburzenia świadomości, bradykardia, arytmia, wymioty, drgawki, reakcje systemowe, włączając pobudzenie i (lub) depresję ośrodkowego układu nerwowego (zaburzenia równowagi, zdenerwowanie, uczucie zagrożenia, euforia, splątanie, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, szumy uszne, niewyraźne lub podwójne widzenie, wymioty, uczucie zimna lub gorąca, uczucie drętwienia) - mogą pojawić się w następstwie szybkiego wstrzyknięcia (przypadkowe wstrzyknięcie dożylne, wstrzyknięcie do dobrze ukrwionych tkanek) lub w wyniku przedawkowania. Alkohol benzylowy: reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Preparat nie może być stosowany podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Tiamina rozkłada się w roztworach zawierających siarczyny. Inne witaminy mogą być inaktywowane w obecności produktów degradacji witaminy B1. Dawka lecznicza witaminy B6 może zmniejszać działanie L-dopy. Wystepują także interakcje z izoniazydem (INH), D-penicylaminą i cykloseryną. Pozajelitowe podanie lidokainy może nasilać działania niepożądane ze strony serca, jeżeli jednocześnie podawana jest epinefryna i norepinefryna. Obserwowano również interakcje z sulfonamidami. W przypadku przedawkowania miejscowego środka znieczulającego, nie należy stosować jednocześnie epinefryny lub norepinefryny.

Cena

Neiraxin B, cena 100% 16.0 zł

Preparat zawiera substancję: Cyanocobalamin, Lidocaine hydrochloride, Pyridoxine hydrochloride, Thiamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."