Natussic

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Natussic but. 200 ml, syrop

Butamirate citrate

13.29 zł 2019-04-05

Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6-26 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę.

Wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Cytrynian butamiratu hamuje odruch kaszlu, dlatego należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, zwiększenia ryzyka skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy zweryfikować diagnozę. Syrop zawiera sorbitol (2500 mg w 5 ml), dlatego nie należy stosować produktu u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Syrop zawiera małe ilości etanolu, mniej niż 100 mg na dawkę. Syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Niepożądane działanie

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Uwagi

Preparat w rzadkich przypadkach może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).  

Interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Cena

Natussic, cena 100% 13.29 zł

Preparat zawiera substancję: Butamirate citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."