Nasodren®

1 dawka (0,13 ml, tj. 2-3 krople) zawiera 1,3 mg liofilizowanego proszku z wyciągu z bulw fiołka europejskiego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nasodren® 1 zestaw (50 mg liof.+5 ml rozp.+dozow.), aerozol do nosa 59.4 zł 2019-04-05

Działanie

Produkt zawiera saponiny, które zmniejszają napięcie powierzchniowe oraz wywierają bezpośrednie działanie osmotyczne, dzięki temu wyzwalają procesy wydzielnicze komórek błony śluzowej. Dochodzi do szybkiego zwiększenia wydzielania, odwodnienia i redukcji obrzęku tkanek, obkurczenia błony śluzowej. Pobudzenie wydzielenia prowadzi do silnego drenażu zatok przynosowych, przyczyniając się do obkurczenia błon śluzowych bez stymulacji adrenergicznej.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci od 5 lat: 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego raz na dobę, o stałej porze, około 2 h przed snem. Czas trwania terapii wynosi 7-10 dni, w razie konieczności można wydłużyć do 12-16 dni. Jeśli konieczne jest powtórne stosowanie (np. w ostrych lub przewlekłych stanach), kolejną terapię można rozpocząć po upływie 7-10 dni od zakończenia poprzedniej.

Wskazania

Łagodzenie objawów w chorobach jam nosowych i zatok przynosowych, w tym w ostrym zapaleniu zatok przynosowych.  

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fiołki, pierwiosnki i inne rośliny z rodziny pierwiosnkowatych (Primulacae). Dzieci poniżej 5 lat.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy wdychać, unikać kontaktu z oczami.

Niepożądane działanie

Może wystąpić przejściowe uczucie łagodnego i krótkotrwałego pieczenia lub swędzenia, kichanie, łzawienie lub wzmożona wydzielina z nosa. Może się również pojawić wydzielina z nosa zabarwiona na różowo.

Ciąża i laktacja

Nie ma doświadczenia w stosowaniu preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Inne preparaty donosowe można podawać po upływie 1,5-2 h po zastosowaniu preparatu. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn przez 2 h po aplikacji aerozolu.

Cena

Nasodren®, cena 100% 59.4 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."