Nasirus forte

1 kaps. zawiera 200 mg olejku eukaliptusowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nasirus forte 15 szt., kaps. miękkie

Eucalyptus oil

11.67 zł 2019-04-05

Działanie

Olejek eukaliptusowy po podaniu doustnym wykazuje działanie sekretomotoryczne i wykrztuśne. Poza tym ułatwia oczyszczanie błony śluzowej górnych dróg oddechowych poprzez zwiększenie ruchów rzęsek nabłonka. W badaniach in vitro olejek eukaliptusowy wykazywał działanie sekretolityczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyobturacyjne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 1 kaps. 2-3 razy dziennie. Kaps. należy stosować do czasu ustąpienia objawów, zazwyczaj przez 1 tydzień. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat. Sposób podania. Lek przyjmować pól godziny przed posiłkiem, popijając chłodnym płynem. Kaps. połykać w całości, nie rozgryzać.

Wskazania

Wspomagająco w chorobach przeziębieniowych i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem, katarem i trudnością z odkrztuszaniem lepkiego śluzu. Wspomagająco w nieropnych stanach zapalnych zatok przynosowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na olejek eukaliptusowy, zawarty w nim 1,8-cyneol lub którykolwiek ze składników leku. Stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ciężkie choroby wątroby.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. W przypadku, gdy objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub gdy wystąpią duszności, podwyższona temperatura ciała, odkrztuszanie ropnej lub krwistej wydzieliny pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje alergiczne, odbijanie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić mdłości, wymioty, biegunka. Jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości na lek terapia nim nie powinna być kontynuowana.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Ponieważ olejek eukaliptusowy powodował indukcję aktywności enzymów wątrobowych w testach in vitro i in vivo podejrzewa się, że może on osłabiać i/lub skracać działanie innych leków. Środki spożywcze bogate w tłuszcz mogą zmieniać wchłanianie olejków eterycznych z racji lipofilnego charakteru olejków, dlatego lek powinien być przyjmowany pół godziny przed posiłkiem.

Cena

Nasirus forte, cena 100% 11.67 zł

Preparat zawiera substancję: Eucalyptus oil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."