Naproxen Emo

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Naproxen Emo tuba 100 g, żel

Naproxen

17.78 zł 2019-04-05

Działanie

Lek z grupy NLPZ do stosowania miejscowego. Mechanizm działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn. Ponadto wpływa hamująco na aktywność lizosomów, interleukinę-2 i niszczy wolne rodniki. Zawarty w preparacie mentol wywołuje na skórze uczucie chłodu, zmniejsza wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych, powoduje miejscowe przekrwienie tkanek oraz zwiększa absorpcję naproksenu przez skórę. 99,9% naproksenu wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami. Naproksen jest szybko eliminowany z krwi; około 98% jest wydalane w moczu: 10% dawki jest wydalane w postaci niezmienionej, 60% w postaci naproksenu sprzężonego, pozostała część jako metabolity. Naproksen przenika przez łożysko i do mleka matki.

Dawkowanie

Zewnętrznie: nakładać na skórę 4-5 razy na dobę w odstępach kilkugodzinnych. Dawka zależy od powierzchni objętej schorzeniem, najczęściej należy użyć pasek żelu o długości ok. 4 cm, rozprowadzić w miejscu bólu i wmasować do całkowitego wchłonięcia. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Leku nie należy przykrywać opatrunkami takimi jak bandaże czy plastry. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz skuteczności leczenia, zwykle nie dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tyg.). Jeżeli ból i obrzęk nie ustąpią lub nasilą się po tygodniu stosowania preparatu, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować u dzieci w wieku od 0-3 lat.

Wskazania

Leczenie miejscowe: bóle mięśniowo-stawowe, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, salicylany i inne leki z grupy NLPZ (w tym kwas acetylosalicylowy). Nie należy stosować u dzieci w wieku od 0-3 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznych (wysypka, świąd, zaczerwienienie) podczas leczenia lekami z grupy NLPZ. Ze względu na możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych reakcji niepożądanych ostrożnie stosować na duże powierzchnie skóry i długotrwale. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lek należy odstawić. Ze względu na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwioobiegu należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną. Nie należy stosować preparatu na uszkodzoną skórę, otwarte rany, na stany zapalne skóry, błony śluzowe oraz do oczu. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu etylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumień, świąd, pieczenie), które przemija po odstawieniu preparatu. Zaobserwowano również nieliczne przypadki pęcherzykowej wysypki na skórze o różnym nasileniu. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (np. nudności, biegunka, senność, bóle głowy, reakcje nadwrażliwości). Możliwe reakcje uwrażliwienia na światło.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w okresie ciąży, z wyjątkiem przypadków zalecanych i nadzorowanych przez lekarza. Stosowanie naproksenu w ciąży wymaga starannego rozważenia potencjalnych korzyści dla matki oraz płodu, szczegolnie w I i III trymestrze. Nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Uwagi

W trakcie leczenia oraz 2 tyg. po jego zakończeniu należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Brak danych dotyczących działań niepożądanych po zastosowaniu naproksenu podanego miejscowo na skórę mających wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Dotychczas nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami, jednakże w przypadku długotrwałego stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia takiej interakcji.

Cena

Naproxen Emo, cena 100% 17.78 zł

Preparat zawiera substancję: Naproxen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."