Naklofen TOP

1 g żelu zawiera 11,6 mg diklofenaku dietyloamoniowego, co odpowiada 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Naklofen TOP tuba 120 g, żel

Diclofenac diethylamine

18.59 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże preparat wykazuje również działanie kojące i chłodzące. Po podaniu miejscowym 2,5 g diklofenaku w postaci żelu na 500 cm2 skóry, do układu krwionośnego wchłaniało się 6-7% substancji czynnej.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 3 - 4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo, np. ilość 2 - 4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni ok. 400 cm2 do 800 cm2. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Okres leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. Bez konsultacji z lekarzem, leku nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni w przypadku nadwyrężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.

Wskazania

Miejscowe leczenie: reumatyzmu pozastawowego (bóle mięśni, stany zapalne tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, zapalenie pochewek ścięgien, bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub stawu barkowego); zmian pourazowych (naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, glikol propylenowy, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów, u których napady astmy, pokrzywka, czy ostre nieżyty nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 14 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną lub podawaną w wywiadzie chorobą wrzodową (u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie obserwowano krwawienie z żołądka i jelit). Preparatu nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi diklofenak. Podobnie jak inne leki hamujące syntetazę prostaglandynową, diklofenak sodowy i inne NLPZ mogą wywołać skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową w rozpoznaniu lub w wywiadzie. Preparat należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych po zastosowaniu leku należy przerwać jego stosowanie. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna), nie połykać. W czasie leczenia preparatem pacjent powinien unikać nadmiernego narażenia na światło słoneczne. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować, u niektórych pacjentów, łagodne, miejscowe podrażnienia skóry. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego. Nie wolno stosować żelu pod opatrunkiem okluzyjnym.

Niepożądane działanie

Często: świąd, wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, jeśli preparat stosuje się na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować diklofenaku podczas I i II trymestru ciąży, jeśli nie jest to konieczne. W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących zajść w ciążę lub będących w I i II trymestrze ciąży, należy zastosować możliwie jak najmniejszą dawkę i jak najkrótszy okres leczenia. W III trymestrze ciąży lek jest przeciwwskazany. Ze względu na brak kontrolowanych badań u kobiet karmiących piersią, lek powinien być stosowany w okresie laktacji tylko na zalecenie lekarza. W przypadku uzasadnionej konieczności zastosowania, w okresie laktacji, nie należy stosować preparatu na piersi, na dużej powierzchni skóry lub długotrwale.

Uwagi

Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, po zastosowaniu na skórę.

Interakcje

Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania doustnych postaci NLPZ (ryzyko nasilenia działań niepożądanych).

Cena

Naklofen TOP, cena 100% 18.59 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac diethylamine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."