Mykodermina

1 g maści zawiera 60 mg monoetanoloamidu kwasu undecylenowego. Preparat zawiera lanolinę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mykodermina 15 g, puder leczniczy

Undecylenic acid monoethanolamide

6.42 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Monoetanoloamid kwasu undecylenowego działa grzybostatycznie, w dużych stężeniach – grzybobójczo. Działa nie tylko na grzybnię, lecz także na zarodniki, szczególnie grzybów Epidermophyton floccosum, Trichophyton spp. oraz Microsporum audouini, a także – znacznie słabiej - na drożdżaki Candida spp. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, lecz jest ono dużo słabsze.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Miejsca dotknięte grzybicą lub zagrożone należy smarować maścią 1 lub 2 razy na dobę. Po ustąpieniu objawów zakażenia, należy kontynuować leczenie preparatem co najmniej przez 4 tyg. Preparat należy stosować na umytą i starannie osuszoną skórę. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Wskazania

Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej i owłosionej. Grzybica stóp. Grzybica naskórkowa, egzema grzybicza (mycoticum). Leczenie wspomagające grzybic skóry i szpar międzypalcowych, grzybic paznokci, w drożdżycach i profilaktycznie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować na otwarte rany i na błony śluzowe. Ze względu na zawartość lanoliny, maść może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Preparat może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: przemijające, miejscowe podrażnienie skóry. Jeżeli objawy nadwrażliwości nasilą się lub nie przeminą po kilku dniach stosowania preparatu, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią - należy zachować ostrożność.

Uwagi

Nie ma doniesień o tym, że lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (brak danych).

Interakcje

Mykodermina wspomaga działanie nystatyny i gryzeofulwiny.

Cena

Mykodermina, cena 100% 6.42 zł

Preparat zawiera substancję: Undecylenic acid monoethanolamide

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."