Mykodermina

1 g pudru zawiera 30 mg monoetanoloamidu kwasu undecylenowego i 100 mg undecylenianu cynku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mykodermina 15 g, puder leczniczy

Zinc undecylenate,

Undecylenic acid monoethanolamide

2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Monoetanoloamid kwasu undecylenowego i undecylenian cynku działają grzybostatycznie, w dużych stężeniach – grzybobójczo. Działają nie tylko na grzybnię, lecz także na zarodniki, szczególnie grzybów Epidermophyton floccosum, Trichophyton spp. oraz Microsporum audouini, a także – znacznie słabiej - na drożdżaki Candida spp. Wykazują też działanie bakteriobójcze, lecz jest ono dużo słabsze. 

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Miejsca dotknięte grzybicą lub zagrożone należy posypywać pudrem 2 lub 3 razy na dobę. Po ustąpieniu objawów zakażenia, należy kontynuować leczenie preparatem co najmniej przez 4 tyg. Preparat należy stosować na umytą i starannie osuszoną skórę. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. 

Wskazania

Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej. Grzybica stóp. Grzybica naskórkowa, egzema grzybicza (mycoticum). Leczenie wspomagające grzybic skóry i szpar międzypalcowych, grzybic paznokci, w drożdżycach i profilaktycznie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować na otwarte rany i na błony śluzowe. Preparat może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: przemijające, miejscowe podrażnienie skóry. Jeżeli objawy nadwrażliwości nasilą się lub nie przeminą po kilku dniach stosowania preparatu, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią - należy zachować ostrożność.

Uwagi

Nie ma doniesień o tym, że lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (brak danych).

Interakcje

Mykodermina wspomaga działanie nystatyny i gryzeofulwiny.

Preparat zawiera substancję: Zinc undecylenate, Undecylenic acid monoethanolamide

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."