Mycosten®

1 g płynu do stosowania na skórę lub 1 g pudru leczniczego zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mycosten® but. 30 g, puder leczniczy

Ciclopirox olamine

30.3 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego z grupy pochodnych pirydonu. Hamuje transport leucyny do komórki grzyba i uszkadza błonę komórkową. Poprzez chelatowanie kationów metali wielowartościowych (np. glinu i żelaza) hamuje działanie enzymów wewnątrzkomórkowych. Prowadzi to do modyfikacji metabolizmu komórki, zmian w strukturze ściany i struktur wewnętrznych, a w efekcie do jej zniszczenia. Cyklopiroks z olaminą hamuje również kaskadę kwasu arachidonowego, co wywołuje pewne działanie przeciwuczuleniowe i przeciwzapalne. Działa na grzyby z rodzaju Candida (MIC 4 µg/ml) i drożdżaki, dermatofity z rodzajów Epidermophyton, Microsporum, Trichophyton (MIC 1-4 µg/ml), oraz różne inne grzyby (MIC 0,5-8 µg/ml). Wywiera również działanie przeciwbakteryjne na bakterie Gram-dodatnie (gronkowce i paciorkowce) oraz Gram-ujemne (Escherichia spp., Proteus spp., Pseudomonas spp., Klebsiella spp., Salmonella spp., Shigella spp., Bacillus spp.). Po zastosowaniu na skórę przenika do naskórka i mieszków włosowych, osiągając szczególnie duże stężenia w warstwie rogowej naskórka. W przypadku płynu do stosowania na skórę stopień wchłaniania przez skórę jest zmienny; 1,1-1,6 % dawki jest obecne w moczu. Ryzyko wchłaniania układowego po zastosowaniu pudru jest nieistotne.

Dawkowanie

Płyn do stosowania na skórę: grzybicze zakażenia skóry - preparat stosuje się 2 razy na dobę, średnio przez 21 dni (od 2 do 4 tygodni). Puder leczniczy: grzybica palców stóp - raz na dobę nanosi się puder na chorobowo zmienioną skórę palców stóp (średnio przez 4 tygodnie). Jeśli zmiany nie ustąpią po 4 tygodniach leczenia, należy zweryfikować diagnozę.

Wskazania

Płyn do stosowania na skórę: miejscowe leczenie grzybic skóry z nadkażeniem bakteryjnym lub bez, takich jak zakażenia dermatofitami (grzybami z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum) z wyjątkiem grzybicy woszczynowej owłosionej skóry głowy, kandydoza skóry, łupież pstry. Puder leczniczy: leczenie grzybicy palców stóp wywołanej przez dermatofity (wyłącznie).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Brak danych dotyczących stosowania u dzieci. Podczas leczenia kandydozy nie stosować mydeł o pH kwasowym. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Płyn do stosowania na skórę: przemijające zaostrzenie objawów (pieczenie, rumień, świąd) w początkowym okresie leczenia, niewymagające przerwania stosowania; w razie wystąpienia miejscowych reakcji nadwrażliwości, takich jak pęcherzyki na skórze należy przerwać leczenie; podczas długotrwałego stosowania, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry uszkodzonej, błony śluzowe lub pod opatrunkiem okluzyjnym nie można wykluczyć wystąpienia układowych działań niepożądanych. Puder leczniczy: reakcje miejscowe (mrowienie, podrażnienie, rumień, świąd).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży. Ze względu na brak danych dotyczących przenikania do mleka nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Cena

Mycosten®, cena 100% 30.3 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox olamine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."