Mycosten

1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mycosten but. 3 ml, lakier do paznokci, leczniczy

Ciclopirox

29.79 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy, pochodna pirydynonu. Działa na dermatofity (Trichophyton spp., Microsporum canis, Epidermophyton spp.), drożdżaki (Candida spp., Torulopsis spp., Trichosporum spp., Geotrichum spp.), pleśnie (Scopulariopsis spp., Aspergillus spp.) i promieniowce, a także na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Stężenie grzybobójcze występuje od 7. dnia codziennego stosowania. Cmax w części dystalnej paznokcia występuje między 14-30 dniem stosowania na paznokcie dłoni oraz między 30-45 dniem stosowania na paznokcie stóp. Jeśli leczenie zostanie przerwane cyklopiroks jest jeszcze obecny w paznokciu w stężeniu wykazującym działanie przez 7-14 dni.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Cienką warstwę lakieru należy nanosić na zakażone paznokcie (na całą płytkę paznokciową), raz na dobę, najlepiej wieczorem. W całym okresie leczenia należy raz w tygodniu usunąć warstwę lakieru za pomocą zmywacza do paznokci. Zaleca się aby jednocześnie usuwać luźne części zakażonych paznokci. Leczenie należy prowadzić do całkowitego mikologicznego i klinicznego ustąpienia objawów oraz zaobserwowania wzrostu zdrowych paznokci: zwykle od 3 miesięcy (grzybica paznokci dłoni) do 6 miesięcy (grzybica paznokci stóp). Maksymalny czas stosowania wynosi 6 miesięcy. Kontrolny posiew w celu oznaczenia grzybicy należy wykonać 4 tyg. po zakończeniu leczenia.

Wskazania

Lek pierwszego rzutu w łagodnej do umiarkowanej grzybicy paznokci bez zajęcia macierzy paznokcia, wywołanej przez dermatofity i (lub) inne grzyby wrażliwe na cyklopiroks.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Należy rozważyć ryzyko usunięcia chorobowo zmienionych paznokci podczas czyszczenia u pacjentów z cukrzycą insulinozależną lub neuropatią cukrzycową w wywiadzie. Gdy zakażenie grzybicze obejmuje >5 paznokci, a także więcej niż 2/3 płytki paznokciowej jest zmienione chorobowo oraz występują czynniki predysponujące, takie jak cukrzyca i choroby immunologiczne, należy dodatkowo rozważyć leczenie ogólnoustrojowe. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Na leczone paznokcie nie należy nakładać lakieru kosmetycznego.

Niepożądane działanie

Może wystąpić alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Cena

Mycosten, cena 100% 29.79 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."