Mucosolvan®

1 ampułka 2 ml zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mucosolvan® 10 amp. 2 ml, roztw. do wstrz.

Ambroxol hydrochloride

2019-04-05

Działanie

Mukolityk ułatwiający odkrztuszanie. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, stymuluje wytwarzanie surfaktantu płucnego i poprawia czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. W efekcie zwiększa się ilość śluzu i poprawia jego transport (klirens śluzowo-rzęskowy), co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Ambroksol wiąże się z białkami osocza w ok. 90%. Największe stężenie substancji czynnej stwierdzono w tkance płucnej. CYP3A4 jest głównym izoenzymem odpowiedzialnym za metabolizm ambroksolu. Poza tym ambroksol jest metabolizowany głównie w wątrobie w mechanizmie sprzęgania. Wszystkie wymienione metabolity są w 80-90% wydalane wraz z moczem. T0,5 wynosi 10 h.

Dawkowanie

Dorośli: 1 amp. 2-3 razy na dobę w powolnej iniekcji dożylnej, w ciężkich przypadkach można zwiększyć jednorazową dawkę do 2 amp. Roztwór może być także podawany we wlewie kroplowym z 5% roztworem glukozy, 5% roztworem fruktozy, roztworem soli w wodzie lub z roztworem Ringera.

Wskazania

Zapobieganie powikłaniom płucnym u pacjentów w okresie intensywnej opieki medycznej po operacjach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Preparat w pojedynczej zalecanej dawce zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg). Bardzo rzadko obserwowano przypadki występowania ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół Stevens-Johnsona oraz zespół Lyella. W przypadku wystąpienia nowych zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych konieczne jest zapobiegawczo zaprzestanie stosowania ambroksolu.

Niepożądane działanie

Często: biegunka. Niezbyt często: nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości. Rzadko: zgaga. Częstość nieznana: niestrawność, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna (łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność podczas stosowania w ciąży. Zwłaszcza w I trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania ambroksolu. Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania ambroksolu u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Preparat nie powinien być mieszany z innymi roztworami, jeżeli po zmieszaniu powstaje roztwór o pH większym niż 6,3, gdyż wzrost pH może powodować wytrącenie się osadu wolnego ambroksolu.

Interakcje

Jednoczesne podawanie ambroksolu i antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny) powoduje zwiększenie stężenia antybiotyków w oskrzelowo-płucnej wydzielinie oraz plwocinie. Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji z innymi lekami.

Preparat zawiera substancję: Ambroxol hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."