Mucosit®

100 g żelu zawiera 10 g wyciągu gęstego z koszyczków rumianku, koszyczków nagietka, liści podbiału, kory dębu, liści szałwii, ziela tymianku oraz 0,1 g alantoiny, 0,3 g olejku miętowego i 0,3 g olejku rumiankowego. Żel zawiera bronopol, benzoesan sodu i parahydroksybenzoesan etylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mucosit® tuba 30 g, żel do stos. na dziąsła

Allantoin,

Calendula officinalis,

Chamomilla recutita,

Tussilago farfara,

Mentha oil,

Quercus sp.,

Salvia officinalis,

Thymus vulgaris,

Chamomilla oil

19.18 zł 2019-04-05

Działanie

Lek roślinny przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz miejscowo znieczulająco. Przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież >12 rż.: bezpośrednio po wyszczotkowaniu zębów 1-2 cm żelu wcierać w dziąsła 2-3 razy dziennie przez 3 min za pomocą opuszki palca, miękkiej szczoteczki lub patyczków higienicznych. Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci <12 lat.

Wskazania

Powierzchniowo jako środek ściągający, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny oraz miejscowo znieczulający, przyspieszający ziarninowanie i gojenie się ran. Lek do stosowania miejscowego na błony śluzowe jamy ustnej jako tradycyjnie stosowany środek wspomagający w leczeniu chorób przyzębia oraz stanach zapalnych jamy ustnej (np. odleżyny po protezach zębowych). W stanach po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu preparat można stosować wyłącznie ze wskazań stomatologa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, amidowe środki miejscowo znieczulające, rośliny z rodziny Asteraceae (np. rumianek) lub Lamiaceae. Osoby z alergią na pyłki brzozy lub na seler mogą posiadać nadwrażliwość krzyżową na tymianek.

Środki ostrożności

Podczas stosowania żelu na dziąsła oraz po zakończeniu kuracji konieczne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej (regularne mycie zębów). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera bronopol, co może wywołać u osób wrażliwych miejscowe podrażnienie skóry (zapalenie skóry kontaktowe). Ponadto zawarty w składzie preparatu benzoesan sodu może spowodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

Reakcje uczuleniowe (rzadko wstrząs anafilaktyczny), przejściowe zaburzenia smaku lub drętwienie języka. W przypadku wystąpienia łagodnych reakcji alergicznych objawiających się bólem oraz zawrotami głowy należy zaprzestać stosowania żelu.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone, dlatego nie zaleca się stosowania.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie stosować łącznie z innymi lekami miejscowo znieczulającymi. Z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji z warfaryną i innymi antykoagulantami nie zaleca się równoczesnego stosowania tych leków.

Cena

Mucosit®, cena 100% 19.18 zł

Preparat zawiera substancję: Allantoin, Calendula officinalis, Chamomilla recutita, Tussilago farfara, Mentha oil, Quercus sp., Salvia officinalis, Thymus vulgaris, Chamomilla oil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."