Mucofluid®

1 ml aerozolu zawiera 50 mg mesny (2-merkaptoetanosulfonianu sodu). 1 dawka zawiera 5 mg mesny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mucofluid® 12,5 ml, aerozol do nosa, roztw.

Mesna

32.65 zł 2019-04-05

Działanie

Lek mukolityczny, którego działanie polega na fragmentacji glikoprotein śluzu oraz rozpuszczeniu uwolnionych fragmentów, co ułatwia ewakuację śluzu poprzez zwiększenie jego płynności. Mesna wchłania się do krwi w około 60%.

Dawkowanie

Donosowo. 1 dawka do każdego otworu nosowego w razie potrzeby, średnio 4 razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Szczególne grupy pacjentów. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży (brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku).

Wskazania

Miejscowe, objawowe leczenie niedrożności nosa spowodowanej przez nadmierną lub zbyt lepką wydzielinę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mesnę, inne związki zawierające grupy tiolowe lub pochodne sulfonamidowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma przebiegająca bez gromadzenia się nadmiernej ilości śluzu oraz towarzyszącej niedrożności dróg oddechowych. Stan astmatyczny. Dzieci w wieku < 2 lat.

Środki ostrożności

Nie rozpylać w pobliżu oczu. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nadwrażliwość, skurcz oskrzeli, kaszel, obrzęk naczynioruchowy, wysypka rumieniowata (rumień), pokrzywka, podrażnienie błony śluzowej nosa. U nadwrażliwych pacjentów chorujących na astmę, może wystąpić skurcz oskrzeli.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Należy unikać stosowania leku podczas karmienia piersią lub przerwać karmienie w czasie leczenia preparatem.

Uwagi

Dotychczas nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Stosowanie preparatu może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów na obecność siarczynów i ketonów w moczu.

Interakcje

Badania in vitro wykazały, że mesna nie ma wpływu lub wykazuje niewielki wpływ na działanie następujących antybiotyków: makrolidów, tetracyklin, chloramfenikolu, polipeptydów i penicylin. Niektóre penicyliny miały nawet zwiększoną aktywność. Antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, kanamycyna, neomycyna, gentamycyna) są unieczynniane przez mesnę. Nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatu z wymienionymi antybiotykami ze względu na małe stężenie leku we krwi po podaniu miejscowym.

Cena

Mucofluid®, cena 100% 32.65 zł

Preparat zawiera substancję: Mesna

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."