Minovivax 5%

1 ml roztw. na skórę zawiera 20 mg lub 50 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Minovivax 5% 1 but. 100 ml, roztw. na skórę

Minoxidil

53.95 zł 2019-04-05

Działanie

Minoksydyl stosowany miejscowo pobudza wzrost nowych włosów. Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa mikrocyrkulację w mieszkach włosowych i stymuluje naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu, który prawdopodobnie jest odpowiedzialny za zwiększoną, przepuszczalność naczyń włosowatych, a tym samym wykazuje silną aktywność metaboliczną w fazie anagenowej. Regularne stosowanie minoksydylu hamuje nadmierną utratę włosów już po kilku tygodniach leczenia, dzięki czemu może dojść do wzrostu nowych włosów, widocznego po ok. 4 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Po podaniu na skórę około 1-2% całkowitej dawki miejscowo stosowanego minoksydylu jest wchłaniane ogólnoustrojowo. Ok. 60% wchłanianego minoksydylu jest metabolizowane do glukuronidów, głównie w wątrobie. Po przerwaniu podawania miejscowego, ok. 95% wchłoniętego minoksydylu wydala się w ciągu 4 dni.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Roztwór 5% jest przeznaczony do stosowania tylko u mężczyzn, u kobiet zaleca się stosowanie roztworu 2%. Dorośli powyżej 18 lat: 1 ml preparatu należy nakładać na skórę głowy 2 razy na dobę (rano i wieczorem). 1 ml rozworu uzyskuje się po 6 - krotnym naciśnicięciu pompki rozpylającej. Nie przekraczać dawki dobowej 2 ml bez względu na wielkość powierzchni skóry objętej zmianami. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat oraz pacjentów w wieku powyżej 65 lat (brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności). Sposób podania. Przed miejscowym zastosowaniem preparatu należy całkowicie osuszyć włosy i skórę głowy. Roztwór aplikować na środkową część powierzchni skóry głowy objętej zmianami i rozprowadzić opuszkami palców, upewniając się, że lek został równomiernie nałożony. Po aplikacji roztworu zawsze należy dokładnie umyć ręce. Nie należy aplikować roztworu na części ciała inne niż skóra głowy. Czas trwania leczenia: dla uzyskania zauważalnego wzrostu wlosa, konieczne może być stosowanie leku przez okres co najmniej 4 miesięcy lub dłużej. Częstsze stosowanie nie wpływa na poprawę efektów leczenia. Kontynuowanie leczenia jest konieczne dla podtrzymania działania minoksydylu. Po przerwaniu leczenia obserwowano nawrót łysienia i powrót do stanu sprzed leczenia w ciągu 3 - 4 miesięcy. U niektórych pacjentów na początku leczenia może wystąpić wzmożone wypadanie włosów (najczęściej w ciągu 2 - 6 tygodni po rozpoczęciu stosowania), które ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W przypadku utrzymywania się tego stanu powyżej 2 tyg. bez żadnej poprawy, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Wskazania

Roztwór 2 %: leczenie łysienia androgenowego u osób dorosłych. Roztwór 5 %: leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn w wieku od 18 - 65 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku nagłej utraty włosów, łysienia o charakterze plackowatym lub łysienia o nieznanym podłożu nie jest zalecane stosowanie minoksydylu. Zaleca się zdiagnozowanie przyczyny schorzenia i zastosowanie odpowiedniego leczenia, jeśli to konieczne. Nie należy stosować preparatu: podczas leczenia cytostatycznego; w przypadku wypadania włosów spowodowanego stosowaniem niewłaściwej diety; w przypadku wypadania włosów spowodowanego zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych – w takim przypadku nie jest konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego; na uszkodzoną skórę głowy (np. w wyniku oparzeń, owrzodzenia lub w przypadku występowania tkanki bliznowatej); jeżeli wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów (np. zbyt mocne wiązanie włosów); Ponadto: roztwór 2% podczas ciąży oraz karmienia piersią, w przypadku wypadania włosów po porodzie; roztwór 5%: u kobiet (u kobiet zaleca się stosowanie roztworu 2%).

Środki ostrożności

Nie należy stosować minoksydylu na podrażnioną, bolesną i objętą stanem zapalnym skórę, z innymi preparatami przeznaczonymi do stosowania miejscowego, w przypadku nagłej utraty włosów łysienia o charakterze plackowatym lub łysienia o nieznanym podłożu. Ze względu na potencjalne ogólnoustrojowe działania niepożądane zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi serca, tj. choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, zastoinowa niewydolność serca lub choroba zastawek serca. Pacjentów leczonych minoksydylem należy uprzedzić o możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, takich jak: tachykardia, niedociśnienie, zwiększenie masy ciała, nagłe i niewyjaśnione trudności w oddychaniu (szczególnie podczas odpoczynku), rozwój lub nasilenie dławicy piersiowej, gromadzenie soli i płynów, obrzęk twarzy, rąk, kostek lub brzucha i inne objawy ogólnoustrojowe. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia działań ogólnoustrojowych lub ciężkich reakcji skórnych. Brak danych dotyczących leczenia minoksydylem pacjentów z chorobami skóry lub pacjentów stosujących kortykosteroidy lub inne preparaty dermatologiczne. Unikać wdychania preparatu podczas aplikacji. Przypadkowe doustne przyjęcie minoksydylu może doprowadzić do ciężkich działań niepożądanych. W przypadku stosowania minoksydylu na inne części ciała niż skóra głowy może wystąpić w tych miejscach nadmierny wzrost włosów. Preparat zawiera alkohol (etanol) i glikol propylenowy. Zastosowanie leku na wrażliwą powierzchnię skóry (tj. oczy, błony śluzowe lub uszkodzona skóra) może powodować uczucie pieczenia i (lub) podrażnienia.

Niepożądane działanie

Bardzo często: ból głowy. Często: duszność, świąd, nadmierne owłosienie (w przypadku kobiet także na twarzy), zapalenie skóry, wysypka trądzikopodobna, wysypka, obrzęk obwodowy, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często: zawroty głowy, nudności. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy (w tym: obrzęk warg i języka, obrzęk jamy ustnej i gardła, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła); reakcje nadwrażliwości (w tym: obrzęk twarzy, rumień wielopostaciowy, uogólniony świąd, uczucie ucisku w gardle); alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry; podrażnienie oczu; tachykardia, kołatanie serca; niedociśnienie; wymioty; dolegliwości w miejscu podania, które mogą obejmować również uszy i twarz (takie jak: podrażnienie skóry i zaczerwienienie, świąd, ból, obrzęk, suchość skóry, rumień); łuszczenie skóry, zapalenie skóry, pęcherze, krwawienia i owrzodzenia – czasami o ciężkim przebiegu; przejściowa utrata włosów, zmiana koloru włosów i zmiana struktury włosów; bóle w klatce piersiowej.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Stosowanie minoksydylu może doprowadzić do zmiany koloru lub struktury włosów. Kontakt minoksydylu z delikatnymi materiałami lub częściami odzieży, jak np. poduszki lub nakrycia głowy może spowodować ich przebarwienie. Nie obserwowano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje minoksydylu z innymi lekami. Wchłanianie minoksydylu przez skórę jest zwiększone przez tretynoinę i ditranol, z powodu zwiększonej przepuszczalności warstwy rogowej skóry. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania minoksydylu z innymi miejscowo stosowanymi preparatami. Teoretycznie nie można także całkowicie wykluczyć nasilonego działania leków rozszerzających naczynia obwodowe podczas jednoczesnego stosowania z minoksydylem.

Cena

Minovivax 5%, cena 100% 53.95 zł

Preparat zawiera substancję: Minoxidil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."