Milgamma N

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Milgamma N 25 amp. 2 ml, roztw. do wstrz.

Cyanocobalamin,

Lidocaine hydrochloride,

Pyridoxine hydrochloride,

Thiamine hydrochloride

26.76 zł 2019-04-05

Działanie

Zespół witamin z grupy B z dodatkiem lidokainy. Neurotropowe witaminy z grupy B mają pozytywny wpływ na stany zapalne i choroby zwyrodnieniowe nerwów i narządów ruchu. Stosowane są nie tylko w leczeniu niedoborów, ale wywierają również działanie przeciwbólowe, przeciwalergiczne i wspomagające krążenie.

Dawkowanie

Domięśniowo. Dorośli. W ciężkich i bolesnych przypadkach, dawka początkowa to 1 wstrzyknięcie (2 ml) dziennie w celu szybkiego osiągnięcia wysokiego stężenia we krwi. Po uspokojeniu ostrej fazy, i w przypadku mniej ciężkich schorzeń należy stosować wstrzyknięcie 2 do 3 razy na tydz. Zalecana jest kontrola leczenia przez lekarza w odstępach tygodniowych. Należy najszybciej jak to jest możliwe zmienić leczenie na podanie doustne. Szczególne grupy pacjentów. Lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat (brak badań). Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności u pacjentów z niewydolnością wątroby. Z tego powodu nie należy stosować leku u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Sposób podania. Roztwór do wstrzykiwań należy podawać głęboko domięśniowo. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do wstrzyknięć domięśniowych, a nie do wstrzyknięć dożylnych.  W przerwach między podawaniem roztworu do wstrzykiwań, po zakończeniu leczenia roztworem do wstrzykiwań oraz w mniej ciężkich przypadkach zaleca się stosowanie leku Milgamma 100 drażetki, postaci do podawania doustnego (zgodnie z obowiązującą ChPL).

Wskazania

Dorośli: choroby układu nerwowego o różnej genezie, zapalenie nerwów, neuralgie, polineuropatie (m.in. cukrzycowa, alkoholowa), mialgie, zespół korzonkowy, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, półpasiec, porażenie nerwu twarzowego oraz jako preparat wzmacniający.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników pomocniczych. Ciężkie zaburzenia przewodnictwa lub niewyrównana niewydolność serca. Ciąża i karmienie piersią. Noworodki i dzieci w wieku do 3 lat.

Środki ostrożności

Lek zawiera chlorowodorek lidokainy i dlatego może być wstrzykiwany wyłącznie domięśniowo, a nie dożylnie. Każde przypadkowe wstrzyknięcie dożylne musi być monitorowane przez lekarza lub w warunkach szpitalnych w zależności od ciężkości wynikających z niego objawów. Lek może powodować neuropatie, jeśli stosowany jest dłużej niż 6 miesięcy. Alkohol benzylowy może powodować reakcje toksyczne i rzekomoanafilaktyczne u niemowląt i dzieci do 3 rż. Preparat zawiera sód, jednak mniej niż 1 mmol (23 mg) na ampułkę (2 ml).

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje nadwrażliwości na alkohol benzylowy. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (np. wysypka skórna, niewydolność oddechowa, wstrząs, obrzęk naczynioruchowy), tachykardia, obfite pocenie się, trądzik, reakcje skórne obejmujące świąd i pokrzywkę. Częstość nieznana: reakcje ogólnoustrojowe po szybkim wstrzyknięciu (omyłkowe wstrzyknięcie dożylne, wstrzyknięcie w tkanki z dużym przepływem krwi) lub po przedawkowaniu - mogą wystąpić zawroty głowy, wymioty, bradykardia, arytmie, zamroczenie i skurcze mięśniowe.

Ciąża i laktacja

Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią. U samców szczurów podawanie bardzo dużych dawek witaminy B6 powodowało zaburzenia spermatogenezy.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Tiamina ulega rozkładowi w roztworach zawierających siarczyny. Inne witaminy mogą ulegać inaktywacji w obecności produktów rozkładu tiaminy. Tiamina jest dezaktywowana przez 5-fluorouracyl, ponieważ 5-fluorouracyl kompetycyjnie hamuje fosforylację pirofosforanu tiaminy do tiaminy. Dawki terapeutyczne witaminy B6 mogą osłabiać działanie L-dopa. Jednoczesne podawanie antagonistów pirydoksyny (np. hydralazyna, izoniazyd (INH), D-penicylamina i cykloseryna) oraz długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji zawierającej estrogeny może prowadzić do niedoboru witaminy B6. W przypadku pozajelitowego podania lidokainy, może nastąpić wzrost działań kardiotoksycznych, jeżeli jednocześnie podawana jest epinefryna lub norepinefryna. Opisano również interakcje z sulfonamidami. W przypadku przedawkowania miejscowych środków znieczulających, nie należy podawać dodatkowo epinefryny ani norepinefryny.

Cena

Milgamma N, cena 100% 26.76 zł

Preparat zawiera substancję: Cyanocobalamin, Lidocaine hydrochloride, Pyridoxine hydrochloride, Thiamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."