Meteospasmyl

1 kaps. zawiera 60 mg cytrynianu alweryny i 300 mg symetykonu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Meteospasmyl 40 szt., kaps.

Simeticone,

Alverine citrate

27.99 zł 2019-04-05

Działanie

Alweryna jest spazmolitykiem działającym bezpośrednio na mięśnie gładkie. Sugerowany mechanizm działania polega na blokowaniu kanałów wapniowych w komórkach mięśni gładkich. W porównaniu do papaweryny, alweryna działa skuteczniej i jest mniej toksyczna. W zalecanych dawkach zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego, przez co ułatwia ich usuwanie. Alweryna po podaniu doustnym wchłaniania się w niewielkim stopniu i powoli, dodatkowo symetykon spowalnia jej wchłanianie. Symetykon nie wchłaniania się z przewodu pokarmowego. Działanie preparatu po podaniu doustnym utrzymuje się przez 3-4 h.

Dawkowanie

Doustnie: 1 kaps. 2-3 razy na dobę, przed posiłkiem. Nie zaleca się stosowania u dzieci (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku).

Wskazania

Leczenie objawowe stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w zaburzeniach takich, jak: zespół jelita drażliwego, bolesna uchyłkowatość jelita grubego, szczególnie jeśli występują ze wzdęciami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Objawy niedrożności przewodu pokarmowego.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z objawami wskazującymi na niedrożność przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, zatrzymanie gazów i stolca). U pacjentów otrzymujących leczenie alweryną w skojarzeniu z symetykonem zgłaszano zwiększenie aktywności AlAT (aminotransferazy alaninowej) i AspAT (aminotransferazy asparaginianowej)> 2-krotnie powyżej górnej granicy normy (ULN); może to być związane z równoczesnym zwiększeniem stężenia bilirubiny całkowitej w surowicy. W razie zwiększenia aktywności aminotransferaz wątrobowych >3-krotnie w stosunku do górnej granicy normy oraz w przypadku żółtaczki, należy przerwać leczenie alweryną w skojarzeniu z symetykonem.

Niepożądane działanie

Występują rzadko i są przemijające; mogą wystąpić: spadek ciśnienia tętniczego, złe samopoczucie, suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko: cytolityczne zapalenie wątroby, reakcje typu anafilaktycznego i wstrząs anafilaktyczny, obrzęk krtani. Częstość nieznana: podwyższona aktywność aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i zwiększone stężenie bilirubiny, obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, pokrzywka i świąd, zawroty głowy, ból głowy, nudności. Donoszono o pojedynczych przypadkach zapalenia wątroby, ustępujących po odstawieniu leku.

Ciąża i laktacja

Lek nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania leku do mleka ludzkiego. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek ma niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U niektórych pacjentów obserwowano działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Meteospasmyl, cena 100% 27.99 zł

Preparat zawiera substancję: Simeticone, Alverine citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."