Mentho-paraffinol Hasco

1 g roztworu doustnego zawiera 998,75 mg parafiny ciekłej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mentho-paraffinol Hasco but. 125 g, roztw. doustny

Mentha oil,

Paraffin

5.13 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeczyszczający. Parafina ciekła hamuje wchłanianie wody i powleka błonę śluzową jelit, co powoduje rozmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnianie.

Dawkowanie

Doustnie. 15-45 ml (1-3 łyżki stołowe) na noc, choć nie bezpośrednio przed snem lub rano na czczo. Działanie występujące po kilku godzinach od zastosowania. W przypadku nasilenia objawów lub nie wystąpienia działania przeczyszczającego w ciągu 1-2 dni, należy rozważyć zasadność stosowania.

Wskazania

Środek przeczyszczający stosowany w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ból brzucha o nieustalonej przyczynie, ostre stany zapalne przewodu pokarmowego np. zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i krwawienia z odbytnicy, zaburzenia w połykaniu, kolostomia lub ileostomia, zapalenie uchyłków, nudności i wymioty.

Środki ostrożności

Pacjenci z zaburzeniami połykania lub niektórymi chorobami neurologicznymi powinni uważać, by nie doszło do zachłyśnięcia i przedostania się parafiny do dróg oddechowych. U dzieci i osób w podeszłym wieku należy ograniczyć stosowanie leku do sytuacji naprawdę koniecznych, z zastosowaniem minimalnych skutecznych dawek przez możliwie najkrótszy czas. Długotrwałe i niezgodne z zaleceniami stosowanie preparatu może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i wtórnego zaparcia.

Niepożądane działanie

Działania niepożądane mogą wystąpić w wyniku przewlekłego stosowania parafiny ciekłej jako środka przeczyszczającego.

Ciąża i laktacja

Preparat stosować ostrożnie w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na brak badań.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparat może zaburzać wchłanianie witamin A, D, E i K oraz równocześnie stosowanych leków doustnych.

Cena

Mentho-paraffinol Hasco, cena 100% 5.13 zł

Preparat zawiera substancję: Mentha oil, Paraffin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."