Meningo A + C

1 dawka (0,5 ml) odtworzonej szczepionki zawiera polisacharydy Neisseria meningitidis z grupy A - 50 µg i z grupy C - 50 µg.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Meningo A + C 1 fiolka + 1 amp.-strzyk. rozp., proszek i rozp. do sporz. zaw. do wstrz.

Meningococcal vaccine

137.58 zł 2019-04-05

Działanie

Szczepionka meningokokowa, otrzymywana z oczyszczonych polisacharydów meningokokowych Neisseria meningitidis grupy A i C. Ochronny poziom przeciwciał pojawia się po 7 dniach od szczepienia.

Dawkowanie

Podskórnie lub domięśniowo (u dzieci do ukończenia 12 mż. w przednioboczną część uda, u starszych pacjentów w mięsień naramienny). Dorośli i dzieci >2 rż.: 1 dawka (0,5 ml) odtworzonej szczepionki. Powtórne szczepienie jest zalecane w ciągu 2-4 lat, w zależności od wieku pacjenta w momencie podawania pierwszej dawki, ryzyka narażenia oraz występującej grupy serologicznej. Szczepionka nie powinna być w żadnych okolicznościach mieszana z innymi szczepionkami lub innymi preparatami.

Wskazania

Czynne uodparnianie przeciw inwazyjnym formom zakażeń meningokokowych serotypów A i C u dorosłych i dzieci powyżej 2 rż. Szczepionkę należy stosować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki. Poważne działania niepożądane po poprzednim podaniu szczepionki. Szczepienie należy przełożyć w przypadku wysokiej gorączki lub ostrej choroby.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko natychmiastowej reakcji anafilaktycznej, podczas szczepienia musi być dostępna odpowiednia pomoc medyczna. W przypadku epidemii wywołanej przez meningokoki grupy A lub ryzyka jej wystąpienia, jeśli konieczna jest ochrona przed meningokokami grupy A, można podać szczepionkę dzieciom po ukończonym 6 miesiącu życia. W przypadku grupy C, u dzieci poniżej 2 rż., zaleca się podanie skoniugowanej szczepionki przeciw meningokokom grupy C. Szczepionki nie wolno podawać donaczyniowo, nie podawać śródskórnie.

Niepożądane działanie

Bardzo często: ból głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia (przemijający ból, czasami z obrzękiem i zaczerwienieniem), zmęczenie, drażliwość. Często: biegunka, gorączka (≥38st.C). Bardzo rzadko, po wprowadzeniu po preparatu do obrotu: reakcje rzekomoalergiczne (wysypka, pokrzywka, rumień), reakcje anafilaktyczne, brak łaknienia, wymioty, podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych, drgawki, parestezje, ból mięśni lub stawów.

Ciąża i laktacja

Nie ma danych dotyczących zastosowania szczepionki w ciąży i okresie karmienia piersią. Jednak, biorąc pod uwagę ciężkość zakażenia wywołanego przez meningokoki grupy C, ciąża nie może wykluczać szczepienia w przypadku, gdy ryzyko ekspozycji jest ściśle określone. Przed podjęciem decyzji o szczepieniu kobiety karmiącej piersią należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści.

Uwagi

Po szczepieniu, rzadko zgłaszano przypadki drgawek, co może przejściowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Przechowywać w temp. 2-8st.C.

Interakcje

Szczepionka może być podana jednocześnie ze szczepionkami przeciwko tężcowi, błonicy, inaktywowaną szczepionką poliomyelitis, polisacharydową szczepionką przeciw durowi brzusznemu oraz szczepionką BCG - należy je podawać w różne miejsca ciała (zlokalizowane najlepiej na odrębnych kończynach).

Cena

Meningo A + C, cena 100% 137.58 zł

Preparat zawiera substancję: Meningococcal vaccine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."