Melissed®

100 g preparatu zawiera: 7,5 g wyciągu płynnego z ziela melisy, kwiatostanu głogu, kwiatu lipy i kwiatu rumianku. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Melissed® but. 125 g, syrop

Archangelica officinalis,

Chamomilla recutita,

Crataegus sp.,

Hypericum perforatum,

Melissa officinalis,

Tilia sp.

9.46 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat roślinny przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. wykazuje działanie uspokajające, nasenne i łagodnie spazmolityczne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 5 ml syropu 3-4 razy dziennie. Dzieci 6-12 lat: 5 ml syropu 2-3 razy dziennie. Jako środek ułatwiający zasypianie stosować podwójną dawkę przed snem.

Wskazania

Wspomagająco przy nadmiernej pobudliwości nerwowej oraz jako środek ułatwiający zasypianie. Ponadto preparat może być stosowany w dolegliwościach trawiennych na tle nerwowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, a zwłaszcza na rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych (złożonych) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat zawiera do 7% (V/V) etanolu, tzn. do 270 mg na dawkę jednorazową 5 ml, co jest równoważne 6,9 ml piwa i 2,8 ml wina. Zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobą wątroby lub z padaczką. Preparat zawiera sacharozę (4,05 g w 5 ml). Preparatu nie powinni przyjmować: pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy oraz osoby z chorobą alkoholową.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (kontaktowe zapalenie skóry), szok anafilaktyczny, astma. U osób uczulonych na substancje zawarte w innych roślinach należących do rodziny astrowatych, mogą wystąpić odczyny krzyżowe. Po zastosowaniu przetworów głogu obserwowano: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, ból głowy, kołatanie serca, zawroty głowy, wysypkę, ospałość, omdlenia, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności, niewydolność krążenia.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość etanolu, stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane.

Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu oraz wyciągu z melisy, stosowanie preparatu może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Melissed®, cena 100% 9.46 zł

Preparat zawiera substancję: Archangelica officinalis, Chamomilla recutita, Crataegus sp., Hypericum perforatum, Melissa officinalis, Tilia sp.

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."