Melisana Klosterfrau

100 ml preparatu zawiera: olejki eteryczne wydestylowane z alkoholem z 4,04 g mieszanki: liści melisy, kłączy omanu, korzenia arcydzięgla, kłączy imbiru, kwiatów goździków, kłączy galangi, owoców pieprzu czarnego, korzenia goryczki, owocni pomarańczy, kory cynamonowca, kwiatów cynamonowca oraz owoców kardamonu. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Melisana Klosterfrau but. 235 ml, płyn doustny

Archangelica officinalis,

Gentiana lutea,

Inula helenium,

Melissa officinalis,

Phaseolus vulgaris,

Cinnamomum ceylanicum,

Zingiber officinale,

Syzygium aromaticum,

Alpinia officinarum,

Piper nigrum,

Citrus aurantium,

Elettaria cardamomum,

Cinnamomum cassia

27.82 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny preparat roślinny przeznaczony do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: do trzech razy na dobę 5 -10 ml do najwyżej 25 ml na dobę. Preparat należy rozcieńczyć przynajmniej w podwójnej ilości płynu (najlepiej wody) lub rozprowadzić na kromce chleba. Jeżeli przez 5-7 dni nie obserwuje się efektu terapeutycznego to należy rozważyć zastosowanie innego preparatu lub metody terapii. Zewnętrznie. Dorośli: wcierać w skórę na bolące miejsca niewielką ilość preparatu (kilka ml). Stosować w postaci nierozcieńczonej lub rozcieńczonej, co najwyżej podwójną ilością wody. Stosować wyłącznie na zdrową skórę. Nie zaleca się sporządzania okładów. Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych.

Wskazania

Stosowanie doustne: stany złego samopoczucia o podłożu psychosomatycznym z objawami: nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, zaburzenia czynności żołądka i jelit na tle nerwowym (wzdęcia, bóle brzucha). Preparat może być również stosowany wspomagająco jako zmniejszający odczuwanie objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie. Stosowanie na skórę: mniej nasilone nerwobóle i powysiłkowe bóle mięśni.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą. Nie stosować przy owrzodzeniach błony śluzowej żołądka i jelit. Preparat zawiera 66,8% obj. alkoholu etylowego i nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami wątroby, z chorobą alkoholową, u osób po urazach mózgu, pacjentów cierpiących na epilepsję, a także u kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci. Nie stosować na uszkodzoną skórę.

Środki ostrożności

Zawarte w korzeniu arcydzięgla furokumaryny uczulają skórę na światło, co wraz z ekspozycją na promieniowanie UV, może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego skóry. Podczas stosowania preparatu, należy zrezygnować z dłuższych kąpieli słonecznych oraz intensywnego naświetlania promieniowaniem UV, w szczególności ekspozycji leczonych obszarów skóry. Po wsmarowaniu leku należy dokładnie umyć ręce. Stosowanie doustne: nie należy przyjmować preparatu na czczo ponieważ ze względu na wysoką zawartość alkoholu, jego przyjmowanie, również w postaci rozcieńczonej może wywoływać dolegliwości takie jak zgaga, ból żołądka, nudności i odruchy wymiotne. Stosowanie na skórę: u pacjentów z uczuleniami i problemami skórnymi, jak również u osób w podeszłym wieku, przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić test w zgięciu ramienia w łokciu (preparat nakrapia się na skórę w zgięciu ramienia i po godzinie dokonuje się jej obserwacji. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, pęcherzy lub świądu, nie należy stosować leku). Należy unikać przypadkowego dostania się leku do oka. W przypadku kontaktu z okiem, należy natychmiast przepłukać oko wodą przez ok. 10 min. Podczas częstszego stosowania alkohol powoduje wysuszenie skóry, dlatego też zaleca się jej natłuszczanie. Dłuższe działanie nierozcieńczonego preparatu na skórę (np. zastosowanie okładów) może uszkadzać skórę.

Niepożądane działanie

Często: nudności, zgaga, zmęczenie. Niezbyt często: zawroty głowy. Rzadko: uczucie ciepła, reakcje nadwrażliwości ze strony skóry (świąd), drętwienie rąk i stóp, podrażnienia skóry, reakcje ze strony skóry (po dłuższej ekspozycji leczonych obszarów na słońce i promienie UV). Podczas częstego stosowania miejscowego, należy się liczyć z nadmiernym wysuszeniem skóry.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość alkoholu, nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu etylowego preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Po przyjęciu dawki jednorazowej leku osoby dorosłe powinny powstrzymać się przynajmniej przez 1 h przed prowadzeniem pojazdu albo nie przyjmować preparatu przed planowanym kierowaniem pojazdem.

Interakcje

Ze względu na wysoką zawartość etanolu preparat może nasilać, upośledzać lub wpływać na działanie innych leków. Jeżeli pacjent stosował inne leki, zaleca się przynajmniej 2 h przerwy przed przyjęciem preparatu.

Cena

Melisana Klosterfrau, cena 100% 27.82 zł

Preparat zawiera substancję: Archangelica officinalis, Gentiana lutea, Inula helenium, Melissa officinalis, Phaseolus vulgaris, Cinnamomum ceylanicum, Zingiber officinale, Syzygium aromaticum, Alpinia officinarum, Piper nigrum, Citrus aurantium, Elettaria cardamomum, Cinnamomum cassia

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."