Maxipulmon

1 ml syropu zawiera 3 mg cytrynianu butamiratu; syrop zawiera sorbitol, ciekły niekrystalizujący, sód, glikol propylenowy, kwas benzoesowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Maxipulmon 120 ml, syrop

Butamirate citrate

16.66 zł 2019-04-05

Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy, który uznaje się za lek o działaniu ośrodkowym, ale nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Cytrynian butamiratu jest dobrze i szybko wchłaniany, a następnie całkowicie hydrolizowany do kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 butamiratu wynosi 1,5-2 h, kwasu fenylo-2-masłowego - ok. 24 h, dietyloaminoetoksyetanolu - ok. 3 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci 3-6 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę; dzieci 6-12 lat: 5 ml 3 razy na dobę; młodzież >12 lat: 7,5 ml 3 razy na dobę; dorośli: 7,5 ml 4 razy na dobę. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku <3 lat.

Wskazania

Objawowe leczenie nieproduktywnego (suchego) kaszlu różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na butamirat lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Ze względu na działanie cytrynianu butamiratu powodujące hamowanie odruchu kaszlu, należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Ze względu na zawartość sorbitolu 406 mg/ml, pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie mogą przyjmować tego leku, może on powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego 0,58 mg/ml, lek może powodować miejscowe podrażnienie. 1 ml syropu zawiera 6,21 mg sodu, co odpowiada 0,3% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych.

Niepożądane działanie

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Stosowanie w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Unikać stosowania w II i III trymestrze ciąży. Nie stosować podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek może w rzadkich przypadkach wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn); dzieci stosujące lek powinny unikać jazdy na rowerze i hulajnodze.

Interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Cena

Maxipulmon, cena 100% 16.66 zł

Preparat zawiera substancję: Butamirate citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."