Maść propolisowa 3%

100 g maści zawiera 3 g ekstraktu propolisowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Maść propolisowa 3% tuba 20 g, maść

Propolis

12.49 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat działa miejscowo w kontakcie ze skórą: przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie. Ułatwia gojenie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 6 lat: smarować cienką warstwą miejsca dotknięte zmianami chorobowymi, w zależności od potrzeb do kilku razy dziennie. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6 lat (brak wystarczających danych).

Wskazania

Niewielkie uszkodzenia skóry, otarcia skóry, łagodne stany zapalne skóry, ograniczone ropne zmiany skórne, oparzenia I stopnia (rumień), wspomagająco w owrzodzeniach żylakowatych podudzi, owrzodzenia o charakterze odleżynowym i inne trudno gojące się uszkodzenia skóry, stany zapalne i obrzęki po ukąszeniach owadów. Preparat stosowany tradycyjnie w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, również substancje pomocnicze. Uczulenie na propolis, preparaty pszczele lub pochodne kwasu benzoesowego.

Środki ostrożności

U osób uczulonych na inne preparaty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić: wysypka, rumień, zwiększenie obrzęku lub inne objawy uczulenia; należy przerwać stosowanie leku.

Niepożądane działanie

Dotychczas, w ramach monitorowania spontanicznego, po zastosowaniu preparatu nie odnotowano działań niepożądanych. Propolis może powodować reakcje alergiczne, w tym również: obrzęk rąk, stóp, twarzy, warg, jamy ustnej, gardła powodujący utrudnienie połykania lub oddychania. Są to ciężkie objawy niepożądane, jeśli wystąpią oznacza to możliwość wystąpienia nadwrażliwości (uczulenia) na preparat. Wystąpienie ciężkich objawów niepożądanych może oznaczać konieczność natychmiastowej pomocy lekarza i leczenia szpitalnego. Ciężkie działania niepożądane występują rzadko. U osób uczulonych na inne produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić: wysypka, rumień, zwiększenie obrzęków lub inne objawy uczulenia - w takich sytuacjach należy przerwać stosowanie leku. Glikol propylenowy zawarty w maści może powodować podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Nie wykonano dobrze kontrolowanych badań preparatu u kobiet w okresie ciąży i karmienia. Nie stosować u kobiet ze skłonnością do uczuleń.

Cena

Maść propolisowa 3%, cena 100% 12.49 zł

Preparat zawiera substancję: Propolis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."