Manti®

1 tabl. do rozgryzania i żucia zawiera 200 mg wodorotlenku glinu, 200 mg wodorotlenku magnezu i 25 mg symetykonu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Manti® 32 szt., tabl. do rozgr. i żucia

Aluminium hydroxide,

Magnesium hydroxide,

Simeticone

18.77 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o skojarzonym działaniu składników. Działanie preparatu polega na zobojętnianiu kwasu solnego i redukcji nadmiernej ilość gazów jelitowych. Preparaty glinu i magnezu działają ochraniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzy gazu znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Zjawisko to zachodzi na granicy faz pomiędzy płynną zawartością przewodu pokarmowego i znajdującego się tam gazu. Ułatwia to zarówno wchłanianie gazu przez ścianę jelit do krwioobiegu jak i jego wydalanie na zewnątrz wskutek ruchów perystaltycznych. Początek działania w postaci zobojętniania kwasu solnego oraz ustępowania bólu u pacjentów ze zgagą występuje po 10-15 min od przyjęcia preparatu. Działanie utrzymuje się do 3 h lub dłużej, szczególnie jeśli lek neutralizujący był przyjęty po posiłku.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1-3 tabl. między posiłkami, przed snem oraz w przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych. Maksymalna dawka dobowa wynosi 12 tabl. Dawki maksymalnej nie należy stosować dłużej niż 2 tyg. Nie należy połykać tabletek w całości.

Wskazania

Objawowe leczenie zgagi oraz wzdęć i bólów brzucha spowodowanych nadmiernym wytwarzaniem gazów w jelitach, towarzyszących zaburzeniom górnego odcinka przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu błony śluzowej żołądka, nadkwaśności, przepuklinie rozworu przełykowego, niestrawności oraz innym zaburzeniom żołądkowo-jelitowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek, szczególnie leczona dializami. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Preparaty neutralizujące mogą zmieniać wchłanianie wielu leków. Pomiędzy stosowaniem preparatu i innych leków stosowanych doustnie należy zachować co najmniej 2 h przerwy. Leki zobojętniające mogą maskować objawy krwawienia do przewodu pokarmowego u pacjentów stosujących NLPZ. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Ze względu na zawartość aspartamu, preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z fenyloketonurią. Preparat zawiera sorbitol i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: biegunka, zaparcia, wzdęcia, nadmierne oddawanie gazów. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (tj. świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne); zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (tj. hipofosfatemia, hipokalcemia, hiperkalciuria, hipermagnezemia u osób z niewydolnością nerek); demencja podczas długotrwałego stosowania u osób z niewydolnością nerek, a szczególnie u pacjentów dializowanych; encefalopatia podczas długotrwałego stosowania u osób z niewydolnością nerek, a szczególnie u pacjentów dializowanych; osteomalacja i osteodystrofia u osób długotrwale stosujących duże dawki leku.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku przez kobiety w ciąży i karmiące piersią wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem i możliwe jest tylko wtedy, gdy korzyści przeważają nad ryzykiem. Kobiety ciężarne nie powinny długotrwale stosować leku. Stosowanie leku podczas karmienia piersią nie jest zalecane, gdyż nie wiadomo, czy leki zobojętniające przenikają do mleka matki.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Lek może zmniejszać wchłanianie: tetracyklin, antybiotyków makrolidowych (azytromycyna), metronidazolu, fluorowanych chinolonów (cyprofloksacyna, ofloksacyna), inhibitorów ACE, pochodnych benzodiazepiny i neuroleptyków fenotiazynowych, β-adrenolityków (atenolol, propranolol), antagonistów receptora H2, preparatów żelaza, leków przeciwgrzybiczych (ketokonazol), przeciwprątkowych (izoniazyd), glikokortykosteroidów, salicylanów, digoksyny, fenytoiny, lewotyroksyny. Lek może zwiększyć wchłanianie: doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (glipizyd, glibenklamid, chlorpropamid, tolbutamid), pochodnych kumaryny, nifedypiny, amoksycyliny, pentoksyfiliny i pseudoefedryny. Poprzez zwiększenie pH moczu preparat może: zmniejszyć skuteczność leczenia mającego na celu jego zakwaszenie (np. kwasem askorbowym, chlorkiem amonu, fosforanem sodu lub potasu), zmniejszyć wydalanie z moczem amfetaminy, chinidyny, mekamylaminy, a zwiększyć wydalanie salicylanów, może też zmniejszyć rozpuszczalność fluorochinolonów powodując krystalurię.

Cena

Manti®, cena 100% 18.77 zł

Preparat zawiera substancję: Aluminium hydroxide, Magnesium hydroxide, Simeticone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."