Magnezin®

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Magnezin® 30 szt., tabl.

Magnesium carbonate, heavy

6.89 zł 2019-04-05

Działanie

Obecność magnezu w komórkach, w stężeniu fizjologicznym, zapewnia prawidłowy przebieg reakcji syntezy i wykorzystania przez organizm związków wysokoenergetycznych. Magnez jest konieczny do funkcjonowania ok. 300 enzymów. Wykazuje synergistyczne działanie z jonami wapnia w procesie mineralizacji tkanki kostnej i procesie skurczu mięśni. Jony magnezu pełnią istotną funkcję w procesie skurczu mięśnia sercowego oraz regulacji czynności bioelektrycznej serca, zmniejszając pobudliwość i wydłużając czas przewodzenia w układzie boźcoprzewodzącym serca. Magnez chroni również ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich wapnieniu i działając przeciwskurczowo. Działa stabilizująco na płytki krwi, co jest istotne w profilaktyce incydentów zatorowo-zakrzepowych. Zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka wynosi 300-400 mg/dobę. Prawidłowe stężenie w surowicy wynosi 0,8-1,25 mmol/l. Węglan magnezowy po podaniu doustnym wchłania się w ok. 30%. Proces ten upośledza obecność w jelicie kwasów organicznych, fluorków, kwasów tłuszczowych, białek oraz stosowanie diety wysokobiałkowej i wysokofosforanowej. Wchłanianie zwiększa się pod wpływem wit. D3. Wydalany jest głównie przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Profilaktycznie 600 mg/dobę, w 3 równych dawkach. Leczniczo - indywidualnie w zależności od wskazań i zapotrzebowania; w celu uzupełnienia niedoborów magnezu zwykle stosuje się 1500 mg/dobę, w 3 równych dawkach. Doświadczenie, dotyczące stosowania u dzieci, jest ograniczone. Czas trwania leczenia ustala się na podstawie reakcji chorego i wyników badań dodatkowych. Sposób podania. Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą. Nie stosować na czczo.

Wskazania

Leczniczo: zaburzenia rytmu serca (leczenie wspomagające), niewydolność serca z towarzyszącymi komorowymi zaburzeniami rytmu (leczenie wspomagające), skurcze mięśni i drętwienie kończyn, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, nadmierna pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu. Profilaktyczne: w okresie długotrwałego stosowania niektórych leków moczopędnych, w okresie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, podczas kuracji odchudzających, w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hipermagnezemia. Ciężka niewydolność nerek. Blok przedsionkowo-komorowy. Myasthenia gravis. Hipotonia. Biegunka.

Środki ostrożności

U pacjentów z postępującą niewydolnością nerek węglan magnezu należy stosować ostrożnie ze względu na ryzyko kumulacji magnezu w organizmie i hipermagnezemii. Ze względu na zawartość sorbitolu preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: miękkie stolce, nudności, wymioty.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparat zmniejsza wchłanianie tetracykliny, preparatów żelaza, fluorochinolonów i doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny. Fosforany, duże dawki wapnia, nadmiar lipidów, fityniany mogą zmniejszać wchłanianie magnezu z jelit. Diuretyki pętlowe, antybiotyki aminoglikozydowe, mineralokortykosteriody, cisplatyna, cykloseryna, amfoterycyna B nasilają eliminację magnezu z moczem. Sole wapnia podane dożylnie osłabiają działanie magnezu, natomiast wit. B6 nasila jego działanie.

Cena

Magnezin®, cena 100% 6.89 zł

Preparat zawiera substancję: Magnesium carbonate, heavy

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."