Magnez + wit. B6 Biofarm

1 tabl. zawiera 500 mg wodoroasparaginianu magnezu czterowodnego co odpowiada (34 mg jonów magnezu) oraz 5 mg chlorowodorku pirydoksyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Magnez + wit. B6 Biofarm 60 szt., tabl.

Magnesium hydroaspartate,

Pyridoxine hydrochloride

17.37 zł 2019-04-05

Działanie

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Bierze udział w reakcjach enzymatycznych zależnych od ATP-azy oraz jest stabilizatorem błon komórkowych i organelli wewnątrzkomórkowych. Magnez jest składnikiem mineralnym wszystkich tkanek organizmu. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, kostno-stawowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, hormonalnego, krwiotwórczego i immunologicznego. Wpływa na czynność nerwów słuchowych i wzrokowych. Zmniejsza podatność na stres (przy braku równowagi emocjonalnej, w niepokoju, uczuciu zmęczenia związanego z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, depresji, migrenie, podczas wytężonego wysiłku umysłowego), zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową (w nadwrażliwości nerwowo-mięśniowej, zespole nadpobudliwości ruchowej u dzieci, wzmożonej aktywności ruchowej - ciężka praca fizyczna, uprawianie sportu), warunkuje prawidłową kurczliwość mięśni (np. w nocnych kurczach łydek), wywiera ochronny wpływ na mięsień sercowy (przy niewydolności serca, nadciśnieniu tętniczym), przeciwdziała niedokrwieniu mięśnia sercowego. Magnez jest konieczny do prawidłowej mineralizacji kości i wydzielania parathormonu, w okresie intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży. Zawarta w preparacie witamina B6 zapewnia korzystny profil wchłaniania asparaginianu magnezu. Czterowodny asparaginian magnezu jest związkiem dobrze rozpuszczalnym, co sprzyja wchłanianiu. Wchłanianie magnezu następuje w jelicie cienkim, równolegle do wchłaniania wody. Procesowi temu sprzyja kwaśna dieta bogata w białka (zwłaszcza zwierzęce), tłuszcze nienasycone, niewielkie ilości witaminy B6, sód, laktoza oraz witamina D. Stężenie magnezu w komórce jest ok. 10 razy większe niż w płynie pozakomórkowym. Magnez jest wydalany głównie z moczem i częściowo wchłaniany zwrotnie w cewkach nerkowych. Zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka wynosi ok. 5 mg/kg mc. dziennie (tj. 270-350 mg, czyli 11-14 mmol Mg2+). W stanach większych niedoborów, a także w okresie intensywnego wysiłku fizycznego, szybkiego wzrostu u dzieci, u kobiet ciężarnych i karmiących zapotrzebowane wzrasta do 7-10 mg/kg mc. Witamina B6 po wchłonięciu jest przekształcana w aktywny koenzym 5-fosforan pirydoksalu. Magazynowana jest głównie w wątrobie, a wydalana z moczem. Pirydoksyna zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Niedobór magnezu i witaminy B6. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: zwykle 1-2 tabl. 3 razy na dobę. Dzieci poniżej 12 rż.: zwykle 1 tabl. 3 razy na dobę. Profilaktyka. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: zwykle 1-2 tabl. raz na dobę. Ewentualne zwiększenie dawki należy skonsultować z lekarzem. Sposób podania. Preparat należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu.

Wskazania

Profilaktyka niedoboru oraz leczniczo w stanach niedoboru magnezu i witaminy B6.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Hipermagnezemia. Ostra niewydolność nerek. Znaczne niedociśnienie tętnicze. Blok przedsionkowo-komorowy. Myasthenia gravis.

Środki ostrożności

Przy długotrwałym stosowaniu kontrolować stężenie magnezu w surowicy. Preparat stosowany w dawce wyższej niż zalecana może powodować biegunkę.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, zaczerwienienie skóry. Niekiedy mogą wystąpić nudności i biegunki, które zwykle ustępują samoistnie.

Ciąża i laktacja

W zalecanych dawkach preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Sole magnezu podawane jednocześnie z antybiotykami z grup fluorochinolonów i tetracyklin oraz doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi - przede wszystkim pochodnymi warfaryny, a także preparatami zawierającymi fosforany, związki żelaza i wapnia wpływają na wzajemne zmniejszanie wchłaniania z przewodu pokarmowego. Stosowanie cykloseryny, hydralazyny, izoniazydu, penicylaminy powoduje zmniejszanie zawartości witaminy B6 w organizmie. Witamina B6 w dawkach nawet nieznacznie przekraczających zalecane dzienne spożycie przyspiesza metabolizm i odwraca działanie L-dopy stosowanej bez inhibitorów dekarboksylazy. Leki moczopędne (furosemid, kwas etakrynowy) zwiększają wydalanie magnezu z moczem. Długotrwale stosowane leki moczopędne oszczędzające potas mogą zwiększać resorpcję magnezu w kanalikach nerkowych i powodować hipermagnezemię. Inne preparaty zawierające magnez takie jak środki przeczyszczające i zobojętniające sok żołądkowy stosowane jednocześnie z wodoroasparaginianem magnezu mogą powodować objawy zatrucia magnezem, szczególnie u osób z niewydolnością nerek. Stosować ostrożnie z glikozydami naparstnicy.

Cena

Magnez + wit. B6 Biofarm, cena 100% 17.37 zł

Preparat zawiera substancję: Magnesium hydroaspartate, Pyridoxine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."