Magne B6®

1 tabl. powl. zawiera 48 mg jonów magnezu (1,97 mmol) w postaci dwuwodnego mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Magne B6® 50 szt., tabl. powl.

Magnesium lactate,

Pyridoxine hydrochloride

18.59 zł 2019-04-05

Działanie

Magnez jest kationem wewnątrzkomórkowym, który zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych i przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Ponadto uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych, odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśnia sercowego, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Niedobór magnezu może powodować zaburzenia w układzie mięśniowym i w o.u.n. Magnez jest również elementem budulcowym (połowa zapasów magnezu w organizmie znajduje się w kościach). Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu o 20-40%, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie. Sole magnezu wchłaniają się z przewodu pokarmowego na zasadzie biernego transportu, wchłanianie nie przekracza 50%; wydalane są głównie z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 6-8 tabl. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, podczas posiłków. Dzieci i młodzież w wieku 6 lat lub powyżej (o mc. ok. 20 kg): 10-30 mg/kg mc. na dobę czyli 4-6 tabl. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, podczas posiłków. Sposób podania. Tabletki połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Zazwyczaj kuracja trwa 1 miesiąc.

Wskazania

Uzupełnienie magnezu w organizmie w celu złagodzenia objawów wskazujących na niedobór magnezu takich jak: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu, objawy lęku takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń czynności serca), kurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania preparatu, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min). Jednoczesne stosowanie lewodopy.

Środki ostrożności

W przypadku skojarzonego niedoboru magnezu i wapnia, w pierwszej kolejności należy wyrównać niedobór magnezu. W przypadku ciężkiego niedoboru magnezu i zaburzeń wchłaniania, leczenie należy rozpocząć od dożylnego podawania magnezu. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek ze względu na ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu magnezu we krwi. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.  Długotrwałe stosowanie pirydoksyny (kilka miesięcy, a nawet lat) może spowodować aksonalną neuropatię czuciową; objawy obejmują: drętwienie i zaburzenia poczucia pozycji, wibracje w dystalnych częściach kończyn, a także stopniowo postępującą ataksję sensoryczną (zaburzenia koordynacji) - w większości przypadków objawy ustępują po zaprzestaniu stosowania pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę i dlatego jest przeciwwskazany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Działania niepożądane występują rzadko. Czasami może wystąpić biegunka i bóle brzucha lub zaczerwienienie skóry. Bardzo rzadko obserwowano reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować u ciężarnych kobiet tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Magnez i witamina B6, mogą być stosowane w okresie karmienia piersią. Przegląd dostępnych danych dotyczących stosowania magnezu i pirydoksyny w dawkach terapeutycznych u kobiet karmiących nie wykazał żadnych powodów do obaw dotyczących bezpieczeństwa. Badania nad witaminą B6 wykazują tylko obwodową neurotoksyczność i wpływ na płodność mężczyzn. Jednakże taki efekt obserwuje się tylko przy bardzo wysokich dawkach. Bezpieczeństwo preparatu jest bardzo wysokie ze względu na niską zawartość witaminy B6.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy podawać z następującymi lekami: lewodopa (stosowana bez inhibitora obwodowej dopadekarboksylazy), gdyż pirydoksyna osłabia jej działanie; fosforany lub sole wapnia (hamują wchłanianie magnezu w jelitach); doustne tetracykliny - dawki doustnej tetracykliny i magnezu powinny być podawane w odstępie co najmniej 3 h (magnez zmniejsza wchłanianie tetracyklin w przewodzie pokarmowym).

Cena

Magne B6®, cena 100% 18.59 zł

Preparat zawiera substancję: Magnesium lactate, Pyridoxine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."