Macmiror® complex 500

1 g maści dopochwowej zawiera: 100 mg nifuratelu i 40 000 j.m. nystatyny. 1 globulka zawiera: 500 mg nifuratelu i 200 000 j.m. nystatyny. Maść zawiera: glikol propylenowy, p-hydroksybenzoesan sodowy metylu i hydroksybenzoesan sodowy propylu. Globulka zawiera: hydroksybenzoesan sodowy etylu i hydroksybenzoesan sodowy propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Macmiror® complex 500 12 szt., globulki dopoch.

Nifuratel,

Nystatin

43.31 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zawierający nifuratel - pochodną nitrofuranu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i przeciwgrzybiczym oraz nystatynę - antybiotyk przeciwgrzybiczy. Preparat ma szerokie spektrum działania na mikroorganizmy wywołujące zakażenia układu moczowo-płciowego: Trichomonas vaginalis, Candida spp. , Chlamydia spp., Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis oraz bakterie tlenowe i beztlenowe w tym: Bacteroides fragilis, Clostridium perfringens. Lek nie działa na Lactobacillus spp., który jest fizjologicznym składnikiem prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, co powoduje ułatwienie i przyśpieszenie leczenia zakażeń pochwy, oraz zmniejsza częstość ich nawrotów. Nifuratel wpływa na aktywność enzymów związanych ze wzrostem drobnoustrojów, a przeciwgrzybiczne właściwości nystatyny są związane z interakcją ze składnikami lipidowymi ścian komórkowych grzybów. Po podaniu dopochwowym substancje czynne preparatu nie wchłaniają się do krążenia systemowego i nie działają ogólnoustrojowo.

Dawkowanie

Dopochwowo. Maść. Pacjentki dorosłe: 2,5 g maści raz na dobę (wieczorem) lub 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Dziewczynki w wieku szkolnym: 1,25 g maści. Częstość podawania należy dostosować do skuteczności leczenia u danej pacjentki.  Sposób podania. Odpowiednią ilość maści należy odmierzyć i podać używając wyskalowanego aplikatora lub mikroaplikatora. Globulki. Należy podawać 1 globulkę raz na dobę. Sposób podania. Globulkę należy umieścić głęboko w okolicy tylnego sklepienia pochwy. Leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia objawów.

Wskazania

Leczenie zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez: grzyby z rodzaju Candida spp., rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), bakterie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W czasie długotrwałego stosowania może wystąpić uczulenie. W takim przypadku należy przerwać leczenie. W trakcie leczenia pacjentka nie powinna współżyć seksualnie. Zaleca się jednoczesne podawanie doustne nifuratelu partnerowi seksualnemu. Preparat przeznaczony jest do stosowania pod nadzorem lekarza.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: odosobnione przypadki reakcji alergicznych (kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka), pieczenie pochwy, świąd pochwy (w miejscu podania są zazwyczaj łagodne i ustępują samoistnie).

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży lek powinien być stosowany wyłącznie gdy jest to absolutnie konieczne i pod bezpośrednim nadzorem lekarza. Preparat można podawać kobietom karmiącym piersią.

Uwagi

Leczenie należy zakończyć przed menstruacją. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi preparatami.

Cena

Macmiror® complex 500, cena 100% 43.31 zł

Preparat zawiera substancję: Nifuratel, Nystatin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."