Loxon Max

1 ml płynu zawiera 50 mg minoksydylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Loxon Max but. 60 ml, płyn na skórę

Minoxidil

47.99 zł 2019-04-05

Działanie

Minoksydyl pobudza porost włosów w łysieniu typu androgenowego. Odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w 2. miesiącu stosowania, porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 2 mies. leczenia preparatem 5%. Maksymalny efekt uzyskuje się po ok. 12 mies. systematycznego stosowania, a wyniki leczenia w znacznym stopniu są uzależnione od systematycznego stosowania leku i indywidualnych cech pacjenta. Minoksydyl w bardzo niewielkim stopniu wchłania się przez nieuszkodzoną skórę do krwiobiegu. Wchłanianie może być zwiększone w przypadku częstszego niż zalecane stosowania leku, stosowania większej dawki oraz w razie obniżonej funkcji ochronnej warstwy rogowej naskórka.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Przed zastosowaniem preparatu włosy i skóra głowy powinny być całkowicie suche. Dorośli w wieku 18-65 lat: 1 ml (ok. 10 rozpyleń) płynu rozprowadzić w miejscu łysienia i wmasować w skórę (najczęściej szczyt głowy i zakola czołowe), stosować 2 razy na dobę. Nie przekraczać dawki 2 ml płynu na dobę. Konieczne może być stosowanie preparatu 2 razy na dobę przez 4 mies. lub dłużej. Porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 2 miesiącach leczenia. Jeżeli po 2 mies. nastąpi porost włosów, konieczne jest dalsze stosowanie preparatu 2 razy na dobę, aby podtrzymać jego działanie. Czasami, po przerwaniu leczenia minoksydylem w postaci płynu na skórę, obserwowano zatrzymanie wzrostu włosów i niekiedy powrót do poprzedniego wyglądu w ciągu 3 do 4 mies. po zaprzestaniu leczenia. Leczenie należy przerwać, jeśli poprawa nie nastąpi po 1 roku stosowania. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży w wieku 65 lat. Brak szczególnych zaleceń dotyczących stosowania preparatu u pacjentów z chorobami nerek lub wątroby. Po nałożeniu płynu na skórę głowy dokładnie umyć ręce.

Wskazania

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn w wieku 18-65 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Kobiety. Pacjenci z leczonym i nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Nagła lub niewyjaśniona utrata włosów. Utrata włosów związana z ciężkimi chorobami, takimi jak zaburzenie czynności tarczycy, toczeń układowy, utrata włosów z pewnej powierzchni skóry z powodu stanu zapalnego skóry głowy lub innych chorób. Ogolona lub zmieniona chorobowo skóra głowy (np. łuszczyca, stan zapalny, skóra głowy jest zaczerwieniona, podrażniona, lub bolesna). Pacjenci, którzy stosują opatrunki okluzyjne lub stosują miejscowo inne preparaty.

Środki ostrożności

Stosować wyłącznie na prawidłową, zdrową skórę głowy. W przypadkach, w których w wywiadzie rodzinnym łysienie androgenowe nie występuje lub nie jest możliwe do ustalenia, przed zastosowaniem leku pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu na inne miejsca na skórze niż miejsca łysienia na skórze głowy. Pacjenci z rozpoznanymi chorobami układu krążenia lub zaburzeniami rytmu serca przed rozpoczęciem leczenia powinni zasięgnąć porady lekarza. U niektórych pacjentów po zastosowaniu minoksydylu doszło do zmiany koloru i (lub) struktury włosów. Zastosowanie większej lub częstszej dawki preparatu niż zalecana, nie wpłynie na przyspieszenie leczenia. W razie przypadkowego zabrudzenia lekiem innych miejsc na skórze, może wystąpić niepożądany wzrost włosów w tych miejscach. Należy unikać wdychania oparów i mgiełki roztworu. Nie połykać. Na początku leczenia (zwykle w okresie 2 -6 tyg. od jego rozpoczęcia) wystąpić może wzmożona utrata włosów. Jeśli wzmożona utrata włosów utrzymuje się przez okres dłuższy niż 2 tyg., należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjent powinien przerwać stosowanie preparatu i zwrócić się do lekarza w razie rozpoznania niedociśnienia lub wystąpienia bólu w klatce piersiowej, szybkiej akcji serca, omdlenia lub zawrotów głowy, nagłego zwiększenia masy ciała, obrzęku dłoni lub stóp lub utrzymującego się zaczerwienienia lub podrażnienia skóry głowy. Preparat zawiera alkohol, który może działać drażniąco na błony śluzowe oraz oczy; w przypadku przedostania się płynu do oczu należy dokładnie przemyć je wodą. Przypadkowe spożycie płynu może spowodować ciężkie działania niepożądane dotyczące serca - należy przechowywać preparat poza zasięgiem dzieci.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, ból w klatce piersiowej, świąd, miejscowy rumień, nadmierny wzrost włosów, wysypka, zapalenie skóry, obrzęk. Rzadko: niedociśnienie, suchość skóry, łuszczenie skóry, przejściowa utrata włosów. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany u kobiet.

Uwagi

Biorąc pod uwagę profil farmakodynamiczny i ogólny profil bezpieczeństwa minoksydylu stosowanego miejscowo, nie oczekuje się, aby lek wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie należy stosować jednocześnie z innymi preparatami, stosowanymi miejscowo na skórę głowy. Substancje takie, jak kortykosteroidy, tretynoina, ditranol oraz wazelina mogą zmieniać właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka, co może prowadzić do zwiększonego wchłaniania minoksydylu do krwi i jego działania ogólnego.

Cena

Loxon Max, cena 100% 47.99 zł

Preparat zawiera substancję: Minoxidil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."