Loceryl

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku. Opakowanie zawiera także waciki nasączone 70% izopropanolem, szpatułki i pilniczki do paznokci.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Loceryl 2,5 ml, lakier do paznokci, leczniczy

Amorolfine

124.49 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna morfoliny. Działanie grzybostatyczne lub grzybobójcze polega na hamowaniu syntezy steroli w ścianie komórkowej grzybów. W wyniku tego w komórkach grzybów zmniejsza się zawartość ergosterolu, zaś w tym samym czasie gromadzą się nietypowe sferyczne sterole. Amorolfina wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego in vitro i wykazuje dużą aktywność wobec: dermatofitów (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton); drożdżaków (Candida, Cryptococcus, Malassezia, Pityrosporum); pleśni (Altenaria, Hendrsonula, Scopulariopsis); dematiacea (Cladosporium, Fonsecaea, Wangiella); grzybów dimorficznych (Coccidioides, Histoplasma, Sporothrix). Bakterie z wyjątkiem Actinomyces spp. nie są wrażliwe na amorolfinę. Amorolfina przenika z lakieru przez płytkę paznokciową do paznokcia i niszczy grzyby znajdujące się w łożysku paznokcia. Wchłanianie substancji czynnej do krążenia jest bardzo małe, nawet przy długotrwałym stosowaniu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: lakier stosować na zmienione chorobowo paznokcie rąk lub stóp, raz na tydzień. Przed pierwszym nałożeniem lakieru zakażony paznokieć (szczególnie jego powierzchnię) należy dokładnie opiłować za pomocą załączonego pilniczka. Następnie powierzchnię paznokcia oczyścić i odtłuścić za pomocą dołączonego gazika nasączonego alkoholem izopropylowym. Przed ponownym nałożeniem lakieru, zakażony paznokieć należy przygotować w sposób przedstawiony powyżej i oczyścić z resztek lakieru za pomocą załączonych pilniczków i gazików. Lakier nakładać na całą powierzchnię paznokcia. Po nałożeniu na paznokieć pozostawić lakier do wyschnięcia na 3-5 minut. Kosmetyczny lakier do paznokci może być nałożony po co najmniej 10 min od nałożenia lakieru leczniczego. Przed ponownym nałożeniem lakieru leczniczego, kalier kosmetyczny należy ostrożnie usunąć. Leczenie powinno trwać bez przerwy do zregenerowania się płytki paznokciowej i całkowitego wyleczenia zakażonych miejsc. Czas leczenia zależy od nasilenia i umiejscowienia zakażenia oraz od szybkości odrastania płytki paznokcia. Zwykle trwa 6 mies. w przypadku leczenia paznokci rąk i 9-12 mies. w przypadku leczenia paznokci stóp. Dzieci i młodzież. Ze względu na brak wystarczających badań klinicznych dotyczących stosowaniu amorolfiny u dzieci, nie należy stosować lakieru w tej grupie wiekowej.

Wskazania

Leczenie grzybicy paznokci wywołanej dermatofitami, drożdżakami i pleśniami, bez zajęcia macierzy paznokcia i ograniczonej do dwóch płytek paznokciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na amorolfinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie należy nakładać preparatu na skórę wokół paznokci. W trakcie stosowania preparatu nie stosować sztucznych paznokci. Przerwa pomiędzy nałożenim lakieru leczniczego a kosmetycznego powinna wynosić co najmniej 10 min. Lakier kosmetyczny należy usunąć przed ponownym nałożeniem lakieru leczniczego. Podczas kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi należy zakładać nieprzepuszczalne rękawiczki, aby chronić warstwę lakieru na paznokciach. W trakcie stosowania lakieru nie należy nakładać na płytkę paznokcia kosmetyków w postaci lakierów do paznokci oraz stosować sztucznych paznokci. Pilniczków używanych do paznokci zakażonych nie wolno używać do paznokci zdrowych. W przypadku dostania się preparatu do oka lub ucha, należy przepłukać to miejsce dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem lub szpitalem. Należy unikać kontaktu lakieru z błonami śluzowymi (ust lub nosa). Nie należy wąchać (wdychać) lakieru.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia płytki paznokciowej, zmiany barwy paznokcia, łamliwość paznokci (onychoclasis), nadmierna kruchość paznokci z ich rozwarstwianiem się. Bardzo rzadko: zaczerwienienie skóry. Częstość nieznana: nadwrażliwość (uogólniona reakcja alergiczna), rumień, świąd, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, pęcherzyk na skórze.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Loceryl, cena 100% 124.49 zł

Preparat zawiera substancję: Amorolfine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."