Lioton® 1000

1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 j.m.) heparyny sodowej. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lioton® 1000 tuba 100 g, żel

Heparin sodium

61.13 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Przenikanie heparyny przez zdrową skórę zależy od podanej dawki. Po podaniu miejscowym na skórę nie osiąga się stężeń skutecznych w leczeniu ogólnym.

Dawkowanie

Zewnętrznie: 1-3 razy na dobę nanieść na skórę pasek żelu o długości 3-10 cm, następnie delikatnie wmasować. W przypadku obrzęków po urazach zaleca się stosowanie przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1-2 tygodni.

Wskazania

Wspomagająco w chorobach żył powierzchownych: w zapaleniu żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na heparynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, nie należy stosować preparatu u osób z alergią na parabeny.

Środki ostrożności

Nie należy stosować doustnie, na otwarte rany lub sączące się zmiany skórne, w okolicy oczu, nosa i ust. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów ze skazą krwotoczną. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 12 lat (brak badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanów lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić: objawy reakcji alergicznych (zaczerwienienie i świąd skóry) lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczony krwotocznie wyprysk skórny ze stwierdzonym w badaniu histologicznym leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone (brak badań) - należy zachować ostrożność.

Interakcje

Stosowanie heparyny na duże powierzchnie skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego, np. podczas podawania leków przeciwzakrzepowych lub kwasu acetylosalicylowego, zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.

Cena

Lioton® 1000, cena 100% 61.13 zł

Preparat zawiera substancję: Heparin sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."