Linola®

100 g maści zawiera 0,815 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera alkohol cetostearylowy, rafinowany i utwardzony olej arachidowy i lanolinę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Linola® tuba 50 g, krem

Fatty acids, unsaturated

29.43 zł 2019-04-05

Działanie

Kwasy tłuszczowe C18:2, należą do grupy kwasów oktadekadienowych (podwójnie nienasyconych kwasów tłuszczowych C18). W przypadku zastosowania miejscowego kwasy tłuszczowe C18:2 działają miejscowo przeciwzapalnie w modelach farmakologicznych (test hamowania trichloroetylenu, wyprysk kontaktowy indukowany laurylosiarczanem sodu) oraz wywierają pozytywny wpływ na naskórek i regenerację naskórka.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Preparat należy nakładać równomiernie na suchą skórę kilka razy na dobę w miarę potrzeby. Przeważnie wystarczające jest stosowanie preparatu 2 razy na dobę. Stosować do czasu poprawy stanu skóry i (lub) według zaleceń lekarza (lek jest zwykle dobrze tolerowany w przypadku stosowania w okresie do 4 tygodni).

Wskazania

Wspomagająco w przypadku łagodnych i umiarkowanie ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry (neurodermitu) w fazie podostrej do przewlekłej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego i lanoliny mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, m.in. kontaktowe zapalenie skóry (lanolina jest zanieczyszczona butylohydroksytoluenem, który może ponadto powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych). Preparat zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych); nie należy stosować leku jeśli u pacjenta występuje uczulenie na orzeszki ziemne lub soję. W rzadkich przypadkach olej arachidowy może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Wytrzymałość na rozciąganie i skuteczność prezerwatyw zmniejsza się w przypadku jednoczesnego stosowania preparatu w okolicy odbytu i narządów płciowych.

Niepożądane działanie

Często: miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry), z zaczerwieniem i kłuciem lub świądem skóry. Rzadko: olej arachidowy zawarty w preparacie może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Częstość nieznana: obrzęk skórny.

Ciąża i laktacja

Brak szczególnych ograniczeń dotyczących stosowania w ciąży. W okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu w okolicy piersi, ze względu na ryzyko spożycia preparatu przez niemowlęta podczas karmienia piersią.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

Cena

Linola®, cena 100% 29.43 zł

Preparat zawiera substancję: Fatty acids, unsaturated

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."