Lidoposterin

1 g maści zawiera 50 mg lidokainy. Preparat zawiera alkohol cetylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lidoposterin tuba 25 g, maść

Lidocaine

21.3 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat miejscowo znieczulający z grupy pochodnych amidowych o umiarkowanie silnym działaniu. Zapobiega wytwarzaniu i przewodzeniu impulsów nerwowych. Mechanizm działania polega na odwracalnym hamowaniu początkowo zwiększonej przepuszczalności dla jonów sodu w komórkach nerwów obwodowych podczas przewodzenia impulsów. Lidokaina w sposób odwracalny zmniejsza miejscową wrażliwość na ból. Po zastosowaniu na skórę lub błonę śluzową lidokaina szybko wchłania się. Działanie zaczyna się w ciągu kilku minut. Procentowe wchłanianie z okolicy odbytu lub odbytnicy wynosi ok. 30-60%.

Dawkowanie

Wyłącznie do stosowania na skórę i błonę śluzową okolicy odbytu. Ilość stosowanej maści zależy od wielkości leczonego obszaru skóry i błony śluzowej. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 4 g maści (200 mg lidokainy) na jedno podanie. Długość pasma wyciśniętego z tuby wynosi ok. 3,5 cm, co odpowiada 1,6 g maści. Na początku leczenia maść należy stosować 2 do 3 razy na dobę, następnie 2 razy na dobę. Maść należy stosować rano i wieczorem po wypróżnieniu. Maść należy ostrożnie wetrzeć w skórę i błony śluzowe wymagające leczenia. W celu stosowania w kanale odbytu należy posługiwać się aplikatorem dołączonym do opakowania (1 aplikacja - 1,6 g maści). Maść nałożoną na okolicę odbytu można przykryć opatrunkiem z gazy. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 6 dni. W przypadku nawrotu objawów choroby preparat można zastosować ponownie.

Wskazania

Zmniejszenie dolegliwości bólowych okolicy odbytu u pacjentów z guzkami krwawniczymi oraz wspomagająco w znieczuleniu przed i po badaniu przez odbyt. Łagodzenie świądu odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lidokainę lub którykolwiek ze składników preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku zakażeń grzybiczych konieczne jest jednoczesne stosowanie miejscowo leku przeciwgrzybiczego. Zastosowanie preparatu na uszkodzoną skórę i (lub) błonę śluzową okolicy odbytu może skutkować wchłonięciem większej ilości lidokainy do krwiobiegu i spowodować niepożądane działania układowe. Preparat zawiera alkohol cetylowy, który może powodować reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Bardzo często: świąd, pieczenie (może to być reakcja nadwrażliwości np. alergia kontaktowa). Często: biegunka. Niezbyt często: łagodny ból, zaczerwienienie.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących przenikania lidokainy przez barierę łożyskową i do mleka kobiet karmiących piersią. Nie powinno się stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że istnieją jednoznaczne wskazania.

Interakcje

Brak znanych interakcji.

Cena

Lidoposterin, cena 100% 21.3 zł

Preparat zawiera substancję: Lidocaine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."