Lamifortan active

1 g żelu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lamifortan active tuba 15 g, żel

Terbinafine hydrochloride

16.0 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy. Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne oraz grzybobójczo albo grzybostatycznie na drożdżaki, w zależności od gatunku. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności epoksydazy skwalenowej, co prowadzi do niedoboru ergosterolu, głównego składnika błony komórkowej grzyba, oraz kumulacji skwalenu. Nagromadzenie skwalenu w komórce grzyba powoduje jej śmierć a niedobór ergosterolu zahamowanie wzrostu grzyba. Po podaniu miejscowym do krążenia ogólnego wchłania się ok. 5% dawki.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, następnie cienką warstwę żelu nanieść na chorobowo zmienione miejsca na skórze i okolice i lekko wetrzeć. Jeżeli preparat jest stosowany w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), to miejsca, na które naniesiono żel można przykryć gazą, zwłaszcza na noc. Żel stosuje się raz na dobę przez tydzień w następujących wskazaniach: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej, łupież pstry. Poprawę objawów klinicznych zwykle uzyskuje się po kilku dniach. Jeśli nie ma poprawy po tygodniu stosowania, należy zweryfikować diagnozę.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, fałdów skórnych lub skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe oraz do oczu. Szczególnie ostrożnie stosować na w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol, tj. miejsca zmienione zapalnie lub wrażliwe (twarz). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: reakcje skórne w miejscu zastosowania (suchość i podrażnienie skóry, uczucie pieczenia). Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka). Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, preparat należy odstawić, pozostałość usunąć za pomocą organicznego rozpuszczalnika (etanol), a następnie umyć skórę ciepłą wodą z mydłem.

Ciąża i laktacja

Ze względu na bardzo ograniczone doświadczenie kliniczne, nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba że korzyści z leczenia dla matki uzasadniają podjęcie takiego ryzyka. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ terbinafina przenika do mleka matki. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym piersi.

Cena

Lamifortan active, cena 100% 16.0 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."