Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu. Preparat zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL 1000 szt., tabl.

Paracetamol

103.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych na działanie takich mediatorów, jak kininy i serotonina, co powoduje podwyższenie progu bólowego. Działanie to wynika głównie z hamowania syntezy prostaglandyn w OUN. Po podaniu doustnym jest prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego, poprzez bierną dyfuzję. Stężenie maksymalne we krwi występuje w ciągu 0,5-1 h. Wiąże się w 15-20% z białkami osocza krwi. Paracetamol jest w całości metabolizowany w wątrobie. W 100% wydalany jest przez nerki, z tego w około 5% w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 1,5-2,5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 - 2 tabl. co 4 h, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa: przy stosowaniu krótkotrwałym (do 3 dni) - 8 tabl. w dawkach podzielonych; przy stosowaniu długotrwałym (do 10 dni) - 5 tabl. w dawkach podzielonych. Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 h.

Wskazania

Leczenie: bólów różnego pochodzenia, m.in. bólów głowy (także migrenowych), stawowych, mięśniowych, miesiączkowych oraz występujących po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych; gorączki np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Choroba alkoholowa.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Lek należy ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby lub nerek. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób regularnie pijących alkohol. W czasie stosowania paracetamolu nie należy pić napojów alkoholowych. Długotrwałe leczenie (dorośli powyżej 10 dni) należy prowadzić tylko pod kontrolą lekarską. Nie stosować dawek większych niż zalecane. Ze względu na zawartość sorbitolu, leku nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: wymioty, biegunka. Rzadko: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza), powiększenie wątroby.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Podawanie paracetamolu łącznie z lekami z grupy NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek w razie długotrwałego stosowania. Stosowanie z ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i gorączkę; z chloramfenikolem - wydłuża okres półtrwania chloramfenikolu oraz zwiększa jego toksyczność. Preparaty wzmagające perystaltykę przewodu pokarmowego przyśpieszają wchłanianie paracetamolu, a preparaty hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego opóźniają wchłanianie paracetamolu. Stosowanie z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny nasila ich działanie oraz zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień. Paracetamol nasila toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny. U osób nadużywających alkoholu może wystąpić zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby.

Cena

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL, cena 100% 103.99 zł

Preparat zawiera substancję: Paracetamol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."