Krople żołądkowe forte

100 g kropli zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka, 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 25 g nalewki z ziela dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej (z korzenia goryczki, liścia bobrka trójlistnego, owocni pomarańczy gorzkiej). Preparat zawiera 75% etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Krople żołądkowe forte but. 35 g, krople doustne

Hypericum perforatum,

Mentha piperita,

Valeriana officinalis,

Tinctura amara

4.31 zł 2019-04-05

Działanie

Związki goryczowe zawarte w nalewkach pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie, wzmagają łaknienie, a także działają wiatropędnie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci > 12 rż.: 2,5 ml płynu rozcieńczyć w 0,25 szklanki wody, pić 3 razy na dobę. W niestrawności zazwyczaj stosuje się po posiłkach, w braku apetytu 0,5 h przed posiłkiem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Tradycyjnie w niestrawności objawiającej się: wzdęciami, uczuciem pełności w jamie brzusznej oraz tymczasowym brakiem apetytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na mentol. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle w obrębie jamy brzusznej. Nadkwaśność. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Środki ostrożności

Nie stosować u pacjentów z uszkodzeniem mózgu i chorobami umysłowymi. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia się zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej. Podczas leczenia należy unikać intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV. Preparat zawiera do 75% (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 1480 mg etanolu na dawkę jednorazową (2,5ml), co jest równoważne 37,5 ml piwa, 15,6 ml wina na dawkę. Preparat szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób zgrup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Rzadko: tachykardia. Częstość nieznana: uczucie niepokoju, ból głowy, nudności, skurcze brzucha, zgaga (u przypadku zastosowania kropli u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym choroba może ulec zaostrzeniu imoże nasilić się zgaga), nadwrażliwość na światło słoneczne (szczególnie u osób o jasnej karnacji), skórne reakcje alergiczne, świąd, uczucie zmęczenia.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący lek nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Pacjenci przyjmujący inne leki, które wydawane są z przepisu lekarza, powinni przed zastosowaniem przetworów z dziurawca poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena

Krople żołądkowe forte, cena 100% 4.31 zł

Preparat zawiera substancję: Hypericum perforatum, Mentha piperita, Valeriana officinalis, Tinctura amara

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."