Krople walerianowe

Nalewka z korzenia kozłka (1:5), ekstrahent etanol 60% (V/V).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Krople walerianowe but. 35 g, krople doustne

Valeriana officinalis

2019-04-05

Działanie

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania. Preparat wykazuje łagodne działanie uspokajające.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: w łagodnych stanach napięcia nerwowego: 15-45 kropli (1-3 ml) 3 razy dziennie; w trudnościach w zasypianiu: 15-45 kropli (1-3 ml) jednorazowo 30-60 minut przed snem. Maksymalna dawka dobowa 135 kropli (9 ml).

Wskazania

Okresowe stany napięcia nerwowego o łagodnym nasileniu oraz trudności z zasypianiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u: osób z chorobą alkoholową; pacjentów z chorobami wątroby, padaczką; dzieci do 12 roku życia. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Dawka jednorazowa (1-3 ml) zawiera ok. 0,6-2,5 g etanolu, co odpowiada ok. 16,8 ml wina i 43,5 ml piwa.

Niepożądane działanie

Podczas stosowania mogą wystąpić łagodne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, bóle brzucha), świadczące o nadwrażliwości na korzeń kozłka. Przyjęcie większej ilości leku niż zalecana może wywołać łagodne objawy takie jak: zmęczenie, bóle brzucha, uczucie ucisku na klatkę piersiową, zawroty głowy, drżenie rąk i rozszerzenie źrenicy oka, które najczęściej zanikają w ciągu 24 godzin.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Uwagi

Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn po przyjęciu leku.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z syntetycznymi lekami uspokajającymi (barbiturany, benzodiazepiny i in.) nie jest zalecane.

Preparat zawiera substancję: Valeriana officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."