Krople miętowe

1 g preparatu zawiera: nalewkę miętową o zawartości olejku miętowego nie mniej niż 5,0 %. Preparat zawiera etanol i mentol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Krople miętowe but. 35 g, krople

Mentha piperita

2.76 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat roślinny stosowany tradycyjnie w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania. Stosuje się jako lek o działaniu rozkurczającym w zaburzeniach trawiennych.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 20-50 kropli (co odpowiada ok. 0,8-2 ml) 3-5 razy na dobę. Preparat można stosować po rozcieńczeniu z wodą lub na łyżeczkę cukru. Dzieci w wieku 6 - 12 lat: przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Dzieci poniżej 12 lat: o dawkowaniu powinien zdecydować lekarz. Preparat przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tyg. stosowania, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Preparat stosowany w łagodnych dolegliwościach trawiennych, takich jak: niestrawność i wzdęcia oraz pomocniczo w stanach skurczowych w obrębie jelit.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne. Nie stosować w chorobach dróg żółciowych np. w zapaleniu dróg żółciowych, kamicy żółciowej.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania w refluksie żołądkowo-przełykowym, gdyż przetwory z liści mięty mogą nasilać zgagę. Preparat zawiera 80-86% (v/v) etanolu (alkoholu), tzn. do ok. 1,3 g na dawkę, co jest równoważne ok. 32,9 ml piwa lub 13,7 ml wina na dawkę. Zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobą wątroby lub z padaczką. Preparat szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Ze względu na brak wystarczających danych i zawartość alkoholu nie stosować u dzieci do 6 lat. U dzieci w wieku 6-12 lat preparat może być stosowany po konsultacji z lekarzem.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Przetwory mięty mogą nasilać dolegliwości refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość alkoholu, nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwagi

Nie badano. Ze względu na zawartość alkoholu stosowanie preparatu bezpośrednio przed podróżą może mieć wpływ na wynik urządzeń kontrolujących poziom alkoholu w powietrzu wydychanym. Preparat przyjęty w dawce większej niż zalecana może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak danych.

Cena

Krople miętowe, cena 100% 2.76 zł

Preparat zawiera substancję: Mentha piperita

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."