Krem przeciwgrzybiczny do stóp

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Krem przeciwgrzybiczny do stóp tuba 15 g, krem

Terbinafine hydrochloride

24.0 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania zewnętrznego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach wykazuje działanie grzybobójcze w stosunku do dermatofitów, a ponadto działa na pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne. Mechanizm działania polega na hamowaniu epoksydazy skwalenu w błonie komórkowej grzybów, co prowadzi do śmierci komórki grzyba z powodu niedoboru ergosterolu i wewnątrzkomórkowej akumulacji skwalenu. Zastosowana zewnętrznie wchłania się do krwioobiegu w <5%, w związku z tym działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): cienką warstwę kremu nałożyć na umyte i osuszone zmienione chorobowo miejsca na skórze oraz wokół nich i delikatnie wcierać; stosować 1-2 razy na dobę. W razie zmian chorobowych w fałdach skórnych (między palcami) można nałożyć opatrunek z gazy, zwłaszcza na noc. Leczenie grzybicy stóp należy prowadzić przez 7 dni. Poprawa objawów klinicznych zwykle następuje już po kilku dniach leczenia. Nieregularne podawanie lub przedwczesne przerwanie leczenia może spowodować nawrót choroby. Jeśli po 2 tyg. od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy, należy zasięgnąć ponownej konsultacji lekarskiej. Nie zaleca się stosowania u dzieci <16 rż.

Wskazania

Leczenie grzybicy stóp ("stopa sportowca”) wywołanej przez Trichophyton spp. (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum) oraz Epidermophyton floccosum.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu z oczami. Krem zawiera alkohole: cetylowy i stearylowy, które mogą powodować miejscowe podrażnienie skóry, np. kontaktowe zapalenie skóry.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie. Rzadko: nadwrażliwość.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży, chyba że potencjalna korzyść z leczenia przewyższa ryzyko. Nie stosować w okresie karmienia piersią - terbinafina przenika do mleka karmiącej matki.

Cena

Krem przeciwgrzybiczny do stóp, cena 100% 24.0 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."