Ketoprom

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ketoprom tuba 50 g, żel

Ketoprofen

15.7 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy profenów (pochodna kwasów arylopropionowych) o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów oraz uwalnianie enzymów lizosomalnych, wykazuje aktywność przeciwbradykininową i hamuje migrację makrofagów. Przez zmniejszenie przepuszczalności włośniczek i zmniejszenie migracji makrofagów (np. do błony maziowej, wysięku) wykazuje aktywność w fazie wczesnej - naczyniowej i późnej - komórkowej odczynu zapalnego. Hamuje agregację płytek krwi. Biodostępność po zastosowaniu na skórę wynosi około 5%.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 15 rż.: około 3-5 cm żelu nanieść na skórę w bolesnym miejscu i masować przez kilka minut. Stosować 2 razy dziennie.

Wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy oraz inne NLPZ. Nie stosować u pacjentów z wypryskiem, wysypką, zmianami skórnymi, zakażeniem skóry, na rany. Nie stosować na duże powierzchnie ciała, pod opatrunki okluzyjne, na błony śluzowe lub do oka. Dzieci do ukończenia 15 rż. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Niepożądane działanie

Często może wystąpić napad astmy oskrzelowej u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany; rzadko reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, wysypka); bardzo rzadko: nudności, wymioty, biegunka, zaparcie oraz nasilenie niewydolności nerek. Sporadycznie mogą wystąpić: nadwrażliwość na światło, odczyny o cięższym przebiegu w postaci wyprysku pęcherzykowego, które mogą się nasilać lub uogólniać (reakcje anafilaktyczne).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań klinicznych dotyczących stosowania ketoprofenu w postaci żelu u kobiet w ciąży, nie należy stosować preparatu w III trymestrze ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

W okresie leczenia oraz 2 tyg. po jego zakończeniu należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).

Interakcje

Hamuje wydalanie litu i metotreksatu, osłabia działanie leków moczopędnych (takich jak tiazyd i furosemid). Nasila działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego oraz innych leków z grupy NLPZ.

Cena

Ketoprom, cena 100% 15.7 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoprofen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."