Ketoprofen Ziaja

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ketoprofen Ziaja tuba 100 g, żel

Ketoprofen

19.2 zł 2019-04-05

Działanie

Lek zawiera ketoprofen - pochodną kwasu fenylopropionowego i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym stężenie leku w tkankach w okolicy miejsca podania jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest ok. 60-krotnie mniejsze. Biodostępność ketoprofenu w postaci żelu wynosi około 5% w porównaniu do postaci doustnej. Ketoprofen w 99% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest głównie przez nerki, w postaci glukuronianów.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: niewielką ilość żelu nanosić na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Stosować 2-3 razy na dobę. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca. Maksymalna dobowa dawka wynosi 15 g. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Po każdorazowym zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym.

Wskazania

Miejscowe leczenie: bólów mięśniowo-szkieletowych spowodowanych urazami sportowymi (skręcenia i uszkodzenia powysiłkowe); zapalenia mięśni i stawów; bólów okolicy lędźwiowej w dyskopatii; bólów reumatycznych. Lek można stosować w fizjoterapii, np. w zabiegach jonoforezy (z wykorzystaniem katody jako elektrody czynnej), fonoforezy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV lub perfumy. Występująca w wywiadzie nadwrażliwość (objawy astmy, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa) na ketoprofen, fenofibrat, kwas tiaprofenowy, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na światło słoneczne (nawet gdy niebo jest zachmurzone), a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku. Nie stosować na uszkodzoną lub zmienioną chorobowo skórę, na błony śluzowe i okolice oczu. III trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności wątroby i nerek (ze względu na możliwość wystąpienia ogólnych działań niepożądanych), u chorych z astmą oskrzelową. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji skórnych w miejscu stosowania, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu leków zawierających oktokrylen, należy natychmiast przerwać leczenie. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne. Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży, podczas stosowania leku oraz do dwóch tygodni po zakończeniu leczenia, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne (także solarium). Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty. Bardzo rzadko: reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, opuchnięcie twarzy, ust, języka, gardła lub tchawicy, które powodują trudności w oddychaniu lub przełykaniu (obrzęk naczynioruchowy), kontaktowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń czynności nerek. Częstość nieznana: napad duszności (astmy) u pacjentów z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ.

Ciąża i laktacja

Brak danych klinicznych dotyczących miejscowego stosowania ketoprofenu w czasie ciąży. Ketoprofen o działaniu ogólnym można stosować do 6 miesiąca ciąży, jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. W III trymestrze ketoprofen może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc płodu, a także przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego oraz może być przyczyną przedłużonego krwawienia zarówno matki, jak i płodu. Stosowanie leku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ketoprofen stosowany miejscowo w postaci żelu nawet w dużej ilości, tylko nieznacznie (około 5%) wchłania się do krwiobiegu. Z powodu małego stężenia w osoczu krwi po zastosowaniu miejscowym występowanie interakcji z innymi lekami jest mało prawdopodobne. Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami.

Cena

Ketoprofen Ziaja, cena 100% 19.2 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoprofen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."