Ketoprofen LGO

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ketoprofen LGO tuba 100 g, żel

Ketoprofen

27.53 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu fenylopropionowego. Stosowany w postaci żelu wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Mechanizm działania przeciwzapalnego nie jest w pełni wyjaśniony. Ketoprofen hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym, stężenie ketoprofenu w tkankach w okolicy miejsca podania (błona maziowa, torebka stawowa, tkanka wewnątrztorebkowa, tkanka tłuszczowa) jest podobne, jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest około 60-krotnie mniejsze. Ketoprofen kumuluje się w organizmie w małej ilości. Ketoprofen jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w moczu w postaci nieaktywnych metabolitów.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku > 15 lat: niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Stosować 2-3 razy na dobę. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Maks. dobowa dawka wynosi 15 g (7,5 g odpowiada paskowi około 14 cm wyciskanego żelu). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Dzieci: nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu u dzieci w wieku < 15 lat.

Wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, bóle reumatyczne. Ketoprofen LGO jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 15 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (ketoprofen) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować u osób, u których w trakcie leczenia ketoprofenem, kwasem tiaprofenowym, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), fenofibratem lub kwasem acetylosalicylowym występowały uprzednio reakcje nadwrażliwości, takie jak objawy astmy lub alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa. Nie stosować w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości na światło słoneczne oraz w przypadku występowania jakiejkolwiek reakcji nadwrażliwości na światło w przeszłości. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (nawet wówczas gdy niebo jest zachmurzone), a także promieni UV w solarium, podczas leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania preparatu. Nie stosować w przypadku wcześniejszego wystąpienia alergii skórnej po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Nie stosować od 6 mies. ciąży. Nie stosować preparatu na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo (np. otwarta rana, egzema, trądzik). Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat. Nie stosować w okolicach oczu, na oczy ani na błony śluzowe.

Środki ostrożności

Istnieje możliwość wystąpienia ciężkich skórnych reakcji alergicznych po ekspozycji leczonego obszaru skóry na światło słoneczne oraz po jednoczesnym stosowaniu z oktokrylenem (czynnik ochronny przed światłem słonecznym obecny w wielu kosmetykach). Należy poinformować pacjenta, że w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji w obrębie skóry, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu kosmetyków zawierających oktokrylen, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i zgłosić się do lekarza. Podczas stosowania i przez 2 tyg. po zakończeniu stosowania preparatu, leczony obszar skóry należy chronić przed dostępem światła słonecznego (dotyczy to także solarium), poprzez noszenie odzieży nawet w przypadku pochmurnej pogody, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się używanie rękawiczek ochronnych. Ketoprofen należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami krążenia, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, ponieważ opisano pojedyncze przypadki ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Preparatu nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne takie jak rumień, świąd, pieczenie, wysypka. Rzadko: nadwrażliwość na światło, pechęrzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, ciężkie reakcje skórne takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione. Bardzo rzadko: nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek. Częstość nieznana: donoszono o miejscowych reakcjach skórnych (reakcje nadwrażliwości), które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsca stosowania preparat; u pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ może wystąpić napad astmy oskrzelowej. Inne działania (wpływ na przewód pokarmowy, nerki) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, są więc uzależnione od ilości użytego żelu, leczonej powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, czasu trwania terapii oraz zastosowania lub braku opatrunku. Preparat zawiera alkohol; regularne stosowanie może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Brak danych klinicznych dotyczących miejscowego stosowania ketoprofenu w czasie ciąży. W I i II trymestrze ciąży, ketoprofen można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, nie później niż do 6 mies. Stosowanie preparatu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Nie należy stosować preparatu u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Nie opisano niekorzystnego wpływu ketoprofenu stosowanego miejscowo na skórę na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami.

Cena

Ketoprofen LGO, cena 100% 27.53 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoprofen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."