Kalium Polfarmex

100 ml syropu zawiera 7,82 g jonów potasu w postaci chlorku. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Kalium Polfarmex 150 ml, syrop

Potassium chloride

19.9 zł 2019-04-05

Działanie

Potas jest jonem wewnątrzkomórkowym, wpływającym na prawidłowe utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty, biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 10 ml syropu 1-4 razy dziennie; nie zaleca się przekraczania dawki 50 ml syropu na dobę. Sposób podania. Dawkę syropu należy rozcieńczyć w 1/2 szklanki wody. Przyjmować w trakcie lub pod koniec posiłku.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru potasu.

Przeciwwskazania

Hiperkaliemia oraz stany chorobowe zwiększające ryzyko hiperkaliemii.

Środki ostrożności

W trakcie stosowania leku zaleca się kontrole poziomu potasu w osoczu. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tego leku.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, uczucie dyskomfortu w jamie ustnej.

Ciąża i laktacja

Brak badań na zwierzętach i ludziach, oceniających wpływ leku na płód. Brak doniesień o szkodliwym działaniu w ciąży.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Interakcje

Inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery β-adrenergiczne, pętlowe leki moczopędne oszczędzające potas, heparyna nasilają ryzyko hiperkaliemii.

Cena

Kalium Polfarmex, cena 100% 19.9 zł

Preparat zawiera substancję: Potassium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."