Kalium hypermanganicum Galena

1 tabl. zawiera 100 mg nadmanganianu potasu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Kalium hypermanganicum Galena 30 szt., tabl.

Potassium permanganate

7.6 zł 2019-04-05

Działanie

Nadmanganian potasu jest nieorganicznym związkiem manganu o właściwościach utleniających; stosowany miejscowo w postaci roztworu działa odkażająco i ściągająco.

Dawkowanie

Preparat jest przeznaczony do przygotowania roztworu do stosowania miejscowego. Do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń i rąk (0,05% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 200 ml przegotowanej wody. Do płukania błon śluzowych jamy ustnej i gardła (0,025% roztwór): 1 tabl. rozpuścić w 400 ml wody. Roztwory należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu.

Wskazania

0,05% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń, a także rąk. 0,025% roztwór wodny nadmanganianu potasu jest stosowany miejscowo jako lek odkażający do płukania błon śluzowych, gardła i jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować doustnie i do przemywania oczu. Nie należy stosować w dużych stężeniach i długotrwale. Należy zaprzestać stosowania preparatu, gdy wystapią objawy podrażnienia. Nie połykać podczas płukania błon śluzowych gardła i jamy ustnej.

Niepożądane działanie

Wielokrotne stosowanie roztworów 0,025% i 0,05% może spowodować silne podrażnienie i zabarwiać skórę na brązowo. Podczas stosowania na błony śluzowe jamy ustnej może wystąpić nieprzyjemny smak w ustach, przebarwienie zębów, błon śluzowych, nudności, wymioty. Wdychanie oparów roztworów nadmanganianu potasu może prowadzić do powstania obrzęków dróg oddechowych.

Ciąża i laktacja

Nie wolno stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, ze względu na brak danych na temat stosowania preparatu u kobiet w ciąży i podczas okresu karmienia.

Cena

Kalium hypermanganicum Galena, cena 100% 7.6 zł

Preparat zawiera substancję: Potassium permanganate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."