Kalium guajacolosulfonicum

1 tabl. zawiera 500 mg sulfogwajakolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Kalium guajacolosulfonicum 10 szt., tabl.

Sulfogaiacol

4.78 zł 2019-04-05

Działanie

Sulfogwajakol ulega w organizmie rozkładowi do gwajakolu, zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego do krwi, przenika przez kapilary płucne do powietrza w pęcherzykach płucnych, a stamtąd do oskrzelików i oskrzeli. Wykazuje działanie drażniące komórki kubkowe produkujące śluz oraz komórki gruczołów śluzowo-surowiczych pobudzając je do produkcji zwiększonej ilości wydzieliny, stymuluje odruch kaszlowy, działa miejscowo odkażająco.

Dawkowanie

Doustnie, 1-2 tabl. 3 razy na dobę, popijając szklanką wody.

Wskazania

Preparat o działaniu wykrztuśnym stosowany w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sacharozy w preparacie nie powinno się go stosować u pacjentów z wrodzoną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, podrażnienie przewodu pokarmowego, senność, bóle głowy, wysypka skórna.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu w czasie ciąży i okresie karmienia piersią, nie zaleca się stosowania preparatu w tych okresach.

Uwagi

Preparat może powodować fałszywie dodatnie wyniki oznaczeń laboratoryjnych kwasu wanilinomigdałowego i 5-hydroksyindolooctowego.

Interakcje

Brak doniesień na temat interakcji z innymi lekami. Preparat nie powinien być łączony z lekami hamującymi odruch kaszlowy.

Cena

Kalium guajacolosulfonicum, cena 100% 4.78 zł

Preparat zawiera substancję: Sulfogaiacol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."