Kalium effervescens®

1 saszetka dwukomorowa (5 g granulatu) zawiera 782 mg jonów potasowych (20 mmol) w postaci chlorku potasu i wodorowęglanu potasu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień chinolinową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Kalium effervescens® 12 saszetek po 5 g, granulat musujący

Potassium chloride,

Potassium hydrocarbonate

8.68 zł 2019-04-05

Działanie

Potas jest kationem wewnątrzkomórkowym biorącym udział w wielu procesach fizjologicznych. Jest głównym czynnikiem warunkującym molalność przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Stosunek stężeń potasu w płynie pozakomórkowym i śródkomórkowym wpływa na stopień polaryzacji błony komórkowej, co z kolei odgrywa rolę w przebiegu ważnych procesów komórkowych, takich jak przewodzenie bodźców nerwowych i kurczliwość komórek mięśniowych (w tym również w mięśniu serca) oraz przezbłonowy transport aktywny szeregu substancji z udziałem pompy jonowej ATP-azy Na+/ K+ zależnej. Utrzymanie prawidłowej kaliemii przyczynia się do utrzymywania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu oraz chorobom układu sercowo-naczyniowego (w tym powstawaniu zmian miażdżycowych czy ryzyku udaru mózgu). Ilość potasu wydalanego z moczem jest regulowana przez nerki tak, by zrównoważyć jego podaż, co zapewnia wyrównany bilans potasowy. Po jednorazowym podaniu lub spożyciu większej ilości potasu zaledwie 50% dawki zostaje wydalone z moczem w ciągu kilku godzin. Pomimo tego w surowicy krwi stwierdza się tylko niewielki wzrost kaliemii, większość bowiem podanego jonu potasu przemieszcza się do komórek. W razie wielokrotnej podaży dużej ilości potasu jego wydalanie z moczem wzrasta, najprawdopodobniej w następstwie procesu sekrecji aldosteronu, stymulowanego przez potas. Ponadto wchłanianie potasu z treści jelitowej do krwi prawdopodobnie jest do pewnego stopnia również regulowane i przy wielokrotnej nadmiernej podaży może się zmniejszyć o 50%. Jeżeli zmniejszy się ilość potasu pobieranego z pokarmami, to potas zawarty w komórkach służy jako bufor przeciwdziałający znacznym wahaniom stężenia potasu w surowicy krwi. Niedobór lub zmniejszone wydzielanie aldosteronu jest przyczyną upośledzonego wydalania potasu i zatrzymania go przez nerki. Ostra kwasica upośledza, natomiast przewlekła kwasica lub ostra zasadowica nasilają wydalanie potasu z moczem. Zwiększonemu spożyciu sodu lub w czasie leczenia pętlowymi lekami moczopędnymi towarzyszy zwiększone wydalanie potasu z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Hipokaliemia nieznacznego stopnia: 1 dwukomorowa saszetka granulatu na dobę. Hipokaliemia znacznego stopnia (w zależności od stopnia niedoboru potasu): 1-3 dwukomorowe saszetki granulatu na dobę.Granulat z obu komór saszetki wsypać do 0,5 szklanki przegotowanej ciepłej wody i wymieszać. Pić musujący płyn. W celu zmniejszenia drażniącego działania na błonę śluzową przewodu pokarmowego, preparat powinien być przyjmowany powoli, niewielkimi porcjami podczas posiłku lub zaraz po jego spożyciu i popijany dużą ilością wody lub soku owocowego.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru potasu. Niedobory potasu w organizmie powstają najczęściej na skutek: podawania leków moczopędnych, glikokortykosteroidów, przewlekłych biegunek, uporczywych wymiotów, przebiegu niektórych chorób nerek. Niedobór potasu towarzyszy także takim chorobom, jak: wtórny hiperaldosteronizm, cukrzyca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Hiperkaliemia. Ciężka niewydolność nerek z białkomoczem i oligurią. Zmiany zapalne i owrzodzenia błony śluzowej żołądka i (lub) dwunastnicy.

Środki ostrożności

W przypadku pojawienia się czarnych stolców, fusowatych wymiotów lub silnych bólów brzucha należy przerwać stosowanie preparatu. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku konieczności równoczesnego zastosowania leków moczopędnych oszczędzających potas (np. spironolaktonu, amilorydu, triamterenu), inhibitorów ACE (np. enalaprylu, kaptoprylu) oraz glikozydów nasercowych i NLPZ. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek należy wziąć pod uwagę konieczność zastosowania mniejszych dawek potasu. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej preparat może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: objawy podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego (uczucie pieczenia w żołądku i przełyku, nudności, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia dyspeptyczne), hiperkaliemia. Przy proponowanym dawkowaniu i sposobie podawania mało prawdopodobne jest uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego prowadzące do krwawień.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ponieważ nie badano, czy lek przenika do mleka kobiecego, dlatego należy starannie rozważyć jego stosowanie w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Podczas stosowania preparatu należy okresowo monitorować kaliemię, EKG oraz czynność nerek.

Interakcje

Inhibitory ACE, leki moczopędne oszczędzające potas oraz NLPZ mogą spowodować hiperkaliemię (konieczna kontrola stężenia potasu w surowicy krwi). Hiperkaliemia zmniejsza działanie inotropowe glikozydów naparstnicy (digoksyny), może powodować zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego.

Cena

Kalium effervescens®, cena 100% 8.68 zł

Preparat zawiera substancję: Potassium chloride, Potassium hydrocarbonate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."